خانه / وبلاگ و مقالات / سرمایه گذاری در صندوق طلا؛ مزایا، معایب و معیارهای انتخاب

سرمایه گذاری در صندوق طلا؛ مزایا، معایب و معیارهای انتخاب

۱۴۰۳/۰۳/۱۳ مقالات

انواع صندوق طلا

یکی از راه‌های آسان برای سرمایه‌ گذاری در طلا، سرمایه‌گذاری در صندوق طلا است. این صندوق‌ها به نوعی جایگزین خرید فیزیکی طلا شده‌اند و با جمع‌آوری سرمایه افراد، آن را در شمش طلا و گواهی سپرده سکه سرمایه‌گذاری می‌کنند. انتخاب صندوق طلا و مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در صندوق‌ های معاملاتی طلا از جمله مواردی است که می خواهیم در این مطلب به آن‌ها بپردازیم.

فهرست مطالب:

صندوق طلا چیست؟

صندوق طلا ابزاری است که شما را قادر می‌سازد تا با کمترین میزان سرمایه (حداقل 500 هزار تومان) اقدام به سرمایه‌گذاری در طلا نمایید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با برخورداری از تیم تخصصی در زمینه مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک، با دریافت سرمایه از مردم، آن را در دارایی‌های به‌خصوص مانند طلا و سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند. بسته به اینکه صندوق سرمایه‌گذاری در چه زمینه‌ای فعال باشد، عمده ترکیب دارایی آن متعلق به همان دسته خواهد بود. برای همین، بیش از 90 درصد صندوق طلا باید در طلا یا موارد مرتبط با طلا مانند گواهی سپرده سکه سرمایه‌گذاری شود.

صندوق طلا بورس

ترکیب دارایی صندوق‌ های طلا

همانطور که گفتیم، بیش از 90 درصد از دارایی صندوق‌های معاماتی طلا باید در طلا سرمایه‌گذاری شود. معمولاً 10 درصد باقیمانده در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری یا در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌شود تا نقدینگی کافی برای تسویه با فروشندگان واحدهای صندوق وجود داشته باشد.

البته سرمایه‌گذاری در طلا هم تنوع بالایی دارد: خرید ابزارهای مشتقه طلا مانند آتی سکه، خرید شمش طلا و خرید گواهی سپرده سکه از بانک‌ها از جمله گزینه‌هایی است که صندوق‌های طلا برای خرید پیش‌روی خود دارند. استفاده به‌موقع از هرکدام از این ابزارها می‌تواند سوددهی صندوق را افزایش داده و نسبت به صندوق‌های طلای دیگر، یک مزیت و برتری ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست و انواع روش های سرمایه گذاری کدام است؟

میزان حباب صندوق‌ های طلا

سکه در بازار همواره با مقداری حباب مثبت قیمت معامله می‌شود. به عبارت بهتر، سکه‌ای که از بازار طلا خریداری می‌کنید، همواره مقداری حباب دارد و از ارزش واقعی خود، قیمت بیشتری دارد. کاهش یا افزایش مقدار حباب بستگی به عرضه و تقاضای جاری در بازار داشته اما مدت زیادی است که این حباب به عنوان بخشی از ریسک سرمایه‌گذاری در سکه پذیرفته شده است.

خرید گواهی سکه یکی از گزینه‌های صندوق‌های طلاست. هرچقدر گواهی سپرده سکه در ترکیب دارایی یک صندوق بزرگ‌تر باشد، میزان حباب واقعی صندوق نیز بیشتر است. در مقابل، بیشتر بودن شمش طلا در سبد دارایی‌ها، باعث می‌شود تا میزان حباب واقعی صندوق کمتر شود.

از آنجایی‌که صندوق‌های طلای قابل معامله (ETF) می‌توانند به نسبت تقاضای بازار از خالص ارزش دارایی خود (NAV) فاصله بگیرند، نوع دیگری از حباب قیمت را هم متحمل می‌شوند. در بخش‌های بعدی درباره نکات مهم در انتخاب صندوق طلا صحبت می‌کنیم، اما به صورت کلی باید بدانید که حباب صندوق از جمله موارد مهم است.

مزایای صندوق های معاملاتی طلا برای سرمایه‌گذاری

اگر می‌خواهید با هدف سرمایه‌گذاری به سمت خرید طلا بروید، صندوق‌ های معاملاتی طلا از جمله گزینه‌های مطلوب است. این مطلوبیت دلایل بسیاری دارد اما قبل از هرچیز باید بدانید، که در کنار کسب بازدهی همواره ریسک وجود دارد و هرچقدر شما بتوانید ریسک سرمایه‌گذاری را کوچک کنید و درعین‌حال بازدهی را به میزان مطلوبی بالاتر نگه دارید، سرمایه‌گذاری بهتری انجام داده‌اید.

نحوه سرمایه گذاری در صندوق طلا

امنیت و سهولت در خریداری و نگهداری

صندوق طلا از نظر امنیت در رتبه بالاتری نسبت به طلا و سکه فیزیکی قرار می‌گیرد و به عنوان جایگزین مطمئن خرید فیزیکی طلا شناخته می‌شود. ریسک سرقت و گم شدن، صندوق‌های طلا را تهدید نمی‌کند. دارایی صندوق‌های طلا در خزانه‌های بورس کالا قرار دارند که به مراتب امنیت بیشتری از خانه یا گاوصندوق‌های ما دارند.

همچنین خرید و نگهداری واحدهای صندوق طلا به آسانی چند کلیک امکان‌پذیر است و دیگر نیازی به مراجعه شما به بازار و پیدا کردن بهترین قیمت بین طلافروشان نیست.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در طلا چه مزایا و معایبی دارد؟

نقدشوندگی بالا

فروش طلای دسته‌دوم یا شمش طلا به واسطه تقلب‌هایی که در بازار طلا وجود دارد، کار راحتی نیست. هر طلافروش ترجیحاً شمش‌هایی که خودش انگ زده را می‌خرد و این از محتاط بودن آن‌هاست. نقدشوندگی صندوق‌های طلا بسیار سریع‌تر از فروش طلا در بازار است و شما در روزهای معاملاتی صندوق‌های طلا، تنها با چند کلیک می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را تبدیل به پول نقد کنید.

امکان سرمایه‌گذاری با پول کم

با تنها 500 هزار تومان می‌توانید اقدام به خرید صندوق طلا در بورس کنید. این قابلیت باعث می‌شود تا حتی افرادی که پول زیادی ندارند اما تمایل دارند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند، قادر به خرید طلا باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین سرمایه گذاری با پول کم؛ سهام، صندوق یا کرادفاندینگ

مدیریت اختصاصی صندوق

یک صندوق طلا با برخورداری از مدیریت اختصاصی، می‌تواند بهترین تصمیم‌ها را در زمان‌های مختلف بازار بگیرد. برای مثال، زمانی که بازار طلا به واسطه افزایش قیمت انس یا نرخ دلار شروع به رشد می‌کند، مدیریت با تصمیم‌گیری در رابطه با تغییر ترکیب دارایی و دادن وزن بیشتر به دارایی با حباب بیشتر مثل سکه یا استفاده از ابزارهای مشتقه، می‌تواند کسب سود از رشد بازار طلا را بیشینه کند. کاری که سرمایه‌گذاران سنتی طلا قادر به آن نیستند.

معایب سرمایه گذاری در صندوق طلا

خرید واحدهای صندوق طلا می‌تواند نسبت به خرید فیزیکی طلا یا سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر معایبی هم داشته باشد. دقت کنید که طلا که دارایی امن است و مقایسه بازدهی آن باید متناسب با توقعی باشد که از آن دارید. از همین جهت طلا همواره به عنوان بخشی از سبد سرمایه‌گذاری توصیه می‌شود و اختصاص تمام سرمایه موردنظر به طلا باعث خلق سود نخواهد شد. در ادامه ریسک‌های  سرمایه‌گذاری در صندوق‌های معاملاتی طلاا را بررسی می‌کنیم.

صندوق طلا مناسب چه کسانی است؟

نداشتن مالکیت مستقیم طلای فیزیکی

با خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق طلا شما در سود و زیان صندوق شریک می‌شوید اما مالکیتی بر طلای فیزیکی ندارید. این امر می‌تواند برای افرادی که به سرمایه‌گذاری سنتی عادت کرده‌اند، ناخوشایند یا شک‌برانگیز باشد. همچنین فروش واحدهای صندوق تنها به خریداران دیگر یا بازارگردان‌های صندوق امکان‌پذیر است و شما نمی‌توانید آن را همانند طلای فیزیکی، در هر جایی به پول نقد تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری با سود 50 درصد از چه روشی امکان پذیر است؟

کارمزد معامله و کارمزد مدیریت صندوق

هرچند مقدار کارمزد معامله واحدهای صندوق ناچیز است و در کنار آن، از مالیات نیز معاف است اما در نهایت باید آن را در سرمایه‌گذاری خود در نظر داشته باشید. همچنین مدیریت صندوق به واسطه فعالیت خود، از خالص ارزش دارایی صندوق مقداری کارمزد برداشت می‌کنند.

نیازمند دریافت کد بورسی و احراز هویت

برای خرید واحد صندوق‌ های معاملاتی طلا شما نیازمند دسترسی به کد معاملاتی بورسی هستید. در واقع نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق طلا مستلزم این است که کد بورسی خود را دریافت کنید و با انجام مراحل احراز هویت در یک کارگزاری معتبر ثبت‌نام نمایید. این فرایند می‌تواند برای برخی ناخوشایند باشد. هرچند که تمام مراحل این فرایند می‌تواند به صورت اینترنتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام شود.

نکات مهم در انتخاب صندوق طلا

تنوع صندوق‌های طلا، مخصوصاً در سال‌های اخیر زیاد شده است و انتخاب صندوق طلا به سادگی قبل نیست. البته که بازدهی صندوق‌های طلا، به واسطه ماهیت دارایی طلا به همدیگر نزدیک هستند اما در نهایت انتخاب بهترین صندوق می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری شما در طلا را کاهش داده و بازدهی بهتری را نصیب‌تان کند.

مقایسه صندوق طلا با سایر سرمایه گذاری ها

سابقه و عملکرد صندوق

اولین قدم برای انتخاب صندوق، بررسی سابقه و عملکرد صندوق طلا است. شما می‌توانید اطلاعات مرتبط با صندوق‌ها را از سایت https://fipiran.com مشاهده کنید. عملکرد باثبات در طول سال‌های فعالیت و همچنین برخورداری از تجربه بالاتر، صندوق موردنظر را در اولویت بررسی قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: پرسودترین سرمایه گذاری در ایران؛ شناسایی بهترین سرمایه گذاری های پرسود

ترکیب دارایی‌های صندوق

مورد مهم دیگر، بررسی ترکیب دارایی صندوق‌های طلا است. هرچقدر میزان گواهی سپرده سکه نسبت به گواهی شمش طلا در ترکیب دارایی بیشتر باشد، ریسک، نوسان‌های صندوق و همچنین میزان حباب واقعی صندوق بیشتر خواهد بود. در نتیجه اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری شما به ارزش واقعی طلا نزدیک‌تر باشد باید به سراغ صندوق‌هایی بروید که بیشتر از گزینه‌های دیگر، اقدام به نگهداری شمش طلا می‌کنند.

میزان حباب صندوق

بررسی حباب صندوق به دو شکل بررسی تفاوت قیمت روز واحدهای صندوق با قیمت ناو و بررسی ترکیب دارایی صندوق انجام می‌شود. درباره ترکیب دارایی صندوق صحبت کردیم. برای بررسی تفاوت قیمت ناو، کافی است نام صندوق را سامانه معاملاتی خود جستجو کنید و قیمت روز آن را نسبت به قیمت اعلامی ناو صندوق مشاهده کنید. هرچقدر اختلاف مثبت یا منفی قیمت کمتر باشد، بهتر است.

بیشتر بخوانید: راهنمای اصول سرمایه گذاری موفق در ایران را فقط اینجا بخوانید

استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق

میزان استفاده از ابزارهای مشتقه یا نوع چینش ترکیب دارایی صندوق از جمله مواردی است که استراتژی مدیریت صندوق را مشخص می‌کند. بررسی این موارد می‌تواند به شما نشان دهد که صندوق موردنظر از نظر ریسک‌پذیری و بازدهی انتظاری در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرد.

نقدشوندگی و امکان معامله صندوق در بورس

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دو دسته صدور-ابطالی و قابل معامله در بورس (ETF) تقسیم می‌شوند. خریدوفروش صندوق‌های صدور-ابطالی از طریق سایت صندوق انجام می‌شود اما صندوق‌های قابل معامله در روزهای معاملاتی بورس قابلیت خریدوفروش دارند. از نظر نقدشوندگی صندوق‌های بورسی رتبه بهتری دارند و سریع‌تر می‌توانید واحدهای صندوق خود را به فروش برسانید.

مقایسه صندوق طلا با سایر سرمایه‌گذاری‌ها

طلا به عنوان یک دارایی امن همواره یکی از گزینه‌های مطلوب برای اختصاص بخشی از سبد سرمایه‌گذاری به آن است. بااین‌حال، با مقایسه طلا با دیگر بازارها، بهتر می‌توانید به این نتیجه برسید که ترکیب سرمایه‌گذاری خود را چگونه بچینید که بهترین بازدهی را کسب کنید.

ریسک های سرمایه گذاری در صندوق طلا

مقایسه صندوق طلا با خرید فیزیکی طلا

در گام اول بیایید خرید صندوق طلا را با خرید فیزیکی طلا مقایسه کنیم. در خرید فیزیکی طلا، شما مالکیت طلای خود را دارید اما از آن طرف، ممکن است از بابت اجرت، هزینه‌هایی را متحمل شوید. برای همین توصیه می‌شود طلای آب‌شده خریداری کنید تا از پرداخت اجرت معاف شوید.

از طرف دیگر به واسطه تقلب‌هایی که در بازار طلای آب‌شده پیش آمده است، ممکن است فروش آن به سرعت صندوق های معاملاتی طلا امکان‌پذیر نباشد. همچنین ریسک‌هایی مثل سرقت همواره طلای شما را تهدید می‌کند.

صندوق طلا در برابر خرید سهام

بازار سهام یکی دیگر از بازارهای سرمایه‌گذاری محبوب است. ریسک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در سهام از طلا بیشتر است اما اگر نگاه بلندمدت داشته باشید و سهم بنیادی و مناسبی را انتخاب کرده باشید، می‌توانید انتظار بازدهی بیشتری از سهام نسبت به طلا داشته باشید. در نتیجه خرید صندوق طلا به نسبت خرید سهام یا صندوق سهامی، بازدهی کمتری را در ازای ریسک کمتر نصیب شما می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین سهام برای خرید در بورس؛ راهنمای انتخاب شرکت ها

مقایسه صندوق طلا با ارزهای دیجیتال

یکی از گزینه‌های پرسروصدای دیگر برای سرمایه‌گذاری، خرید ارزهای دیجیتال است. ارزهای دیجیتال به واسطه نوسان بالایی که دارند، ریسک بیشتری را به سبد شما تحمیل می‌کنند. همچنین با وجود پتانسیل‌هایی برای رشد، بسیار مهم است که شما در چه قیمت‌هایی اقدام به خرید ارز دیجیتال کرده‌اید. طلا به عنوان یک دارایی امن امکان مقایسه با ارزای دیجیتال را ندارد و عموماً هم توصیه نمی‌شود که بخش زیادی از سرمایه خودتان را با نگاه سرمایه‌گذاری، به ارزهای دیجیتال اختصاص دهید.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

مقایسه صندوق طلا با کرادفاندینگ

کرادفاندینگ روش نوین سرمایه‌گذاری است برای کسانی که می‌خواهند تنوع بیشتری به سبد سرمایه‌گذاری خود بدهند و به واسطه این تنوع، از مجموع ریسک خود بکاهند. در کرادفاندینگ می‌توانید در طرح‌ های سرمایه‌ گذاری متنوع مشارکت کرده و در سود آن شریک شوید. طلا به عنوان یک دارایی امن بازدهی منطقی در ازای تغییرات نرخ دلار و تغییرات قیمت انس دارد. زمان‌هایی که شرایط اقتصاد نرمال باشد و قیمت انس جهانی طلا هم تغییر خاصی نداشته باشد، بازدهی طلا به شدت کاهشی می‌شود.

بیشتر بخوانید: کرادفاندینگ چیست؟ آنچه که در مورد تامین مالی جمعی باید بدانید

اما در طرح‌های کرادفاندینگ، ضمن برخورداری از ابزارهای کاهش ریسک مانند دریافت ضمانت‌نامه بانکی، می‌توانید با مشارکت در تولید یا ارائه خدمات، سود بسازید و از این خلق ارزش، بهره‌مند شوید. برای همین می‌توان کرادفاندینگ را به عنوان یک جایگزین صندوق طلا در نظر گرفت.

کرادفاندینگ؛ جایگزینی برای صندوق طلا

کرادفاندینگ (Crowdfunding) یا تأمین مالی جمعی روشی است که طی آن سرمایه‌های خرد توسط سرمایه‌گذاران روی هم گذاشته می‌شود و در یک طرح سرمایه‌گذاری پربازده سرمایه‌گذاری انجام می‌شود. طی این فرایند، سرمایه‌پذیر ضمن تولید یا خلق ارزش با این سرمایه دریافتی، سرمایه‌گذاران را در منافع خود شریک می‌سازد.

برخلاف صندوق طلا که مبتنی بر نگهداری دارایی، نوسان قیمت دارد؛ در کرادفاندینگ به واسطه خلق ارزش و تولید است که سرمایه‌گذاران سود می‌کنند. تنوع طرح‌های سرمایه‌گذاری دست شما را برای انتخاب صنعت دلخواه و سرمایه‌گذاری در زمینه دلخواه فراهم می‌سازد. همچنین با وجود ابزارهایی مثل ضمانت‌نامه بانکی، امکان دریافت تعهد پرداخت اصل سرمایه و در مواردی سود تخمینی سرمایه‌گذاری از سرمایه‌پذیر وجود دارد. این یعنی ریسک سرمایه‌ گذاری شما تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: سود سپرده 30 درصد

دونگی؛ پلتفرم سرمایه‌گذاری به روش کرادفاندینگ

اگر علاقه‌مند هستید تا بخشی از سرمایه‌تان را به روش کرادفاندینگ سرمایه‌گذاری کنید و از مزایای مشارکت در تولید بهره‌مند شوید، دونگی به عنوان پلتفرم واسطه، سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌پذیرها متصل می‌کند. همچنین دونگی با اخذ وثیقه‌های معتبر مانند ضمانت‌نامه بانکی، تلاش می‌کند تا ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش داده و احتمال از دست رفتن اصل سرمایه‌تان را به صفر برساند.

شما می‌توانید با مطالعه گزارش ارزیابی ریسک دونگی، به صورت کامل در رابطه با جزئیات هر طرح اطلاعات کسب کنید و تصمیم بگیرید که کدام طرح، بهترین طرح برای سرمایه‌گذاری است. همچنین از آنجاکه تنها با یک میلیون تومان امکان سرمایه‌گذاری در طرح‌ها را دارید، می‌توانید سبدی از طرح‌های متنوع را تشکیل دهید تا ریسک را بیش از پیش کم کرده باشید.

برای اطلاعات بیشتر درباره سرمایه گذاری در طرح‌های کرادفاندینگ می‌توانید به صفحه مشاوره سرمایه گذاری دونگی مراجعه کنید و با کارشناسان ما در تماس باشيد.

سرمایه گذاری تضمین شده

جمع‌بندی

خرید صندوق های معاملاتی طلا راه‌حلی مناسب برای سرمایه‌گذاری در طلا است. بهترین زمان خرید صندوق طلا در مواقعی است که انتظار دارید نرخ دلار رشد چشمگیری داشته باشد. در این مطلب ضمن بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری در صندوق طلا، نکات مهم در انتخاب بهترین صندوق طلا را بررسی کردیم. همچنین در نهایت روش کرادفاندینگ را به عنوان جایگزینی برای خرید طلا پیشنهاد دادیم که روشی نوین و با بازدهی مطلوب محسوب می‌شود.

سوالات متداول

بله. صندوق طلا یک جایگزین مطمئن خرید فیزیکی طلا محسوب می شود.

خریدوفروش سکه در بازار طلافروشان دشوارتر از خریدوفروش صندوق طلا در بورس است. برای همین نقدشوندگی صندوق طلا بهتر از سکه ارزیابی شده و سرمایه گذاری در صندوق طلا توصیه می شود.

خیر، در حال حاضر خرید و فروش صندوق طلا و سود حاصل آن مشمول مالیات نمی شود.