خانه / وبلاگ و مقالات / چطور یک سرمایه گذاری کم ریسک و پر بازده داشته باشیم؟

چطور یک سرمایه گذاری کم ریسک و پر بازده داشته باشیم؟

۱۴۰۲/۰۱/۲۰ مقالات

سرمایه گذاری کم ریسک و پر بازده

سرمایه‌گذاری در هر زمینه‌ای، همیشه با ریسک‌های خاص خودش روبه‌روست. البته برخی از این ریسک‌ها به وضعیت فردی و برخی به شرایط کلی اقتصادی یک کشور برمی‌گردد. ما در ایران به‌خاطر شرایط تورمی موجود در اقتصادمان می‌توانیم به سرمایه‌گذاری‌هایی روی بیاوریم که همیشه سود ده  هستند. مانند سرمایه‌گذاری در مسکن، ارز، طلا و... اما اشکال بزرگی که این نوع سرمایه گذاری‌ها را شامل  می‌شود، نیاز آنها به حجم زیاد پول است. اگر بخواهید در هر کدام  از این بازارها که اتفاقاً به دلیل شرایط بد اقتصادی و به دلیل وجود تورم، رشد می‌کنند سرمایه‌گذاری کنید، قطعاً باید حجم سرمایه شما بالا باشد، از طرف دیگر چنین بازارهایی نیاز به سرمایه‌گذاری بلند مدتی دارند تا به شما سود لازم را بدهند. ما در این مطلب از سایت دونگی، می‌خواهیم بررسی دقیق‌تری روی مدل سرمایه گذاری‌هایی داشته باشیم که سرمایه گذاری با ریسک پایین هستند و سود مناسبی نیز به سرمایه‌گذار می‌دهند. با ما همراه باشید.

فهرست محتوا

برای سرمایه‌گذاری کم ریسک چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم

حالا که با فهرستی از سرمایه گذاری‌هایی؛ که جز پربازده‌ترین و کم ریسک ترین روش‌های سرمایه‌گذاری کردند هستند آشنا شدید. بهتر است بدانید که برچه اصولی باید روش مناسب با وضعیت خودمان را انتخاب کنیم. برای بهترین روش سرمایه‌گذاری که متناسب با شرایط شما باشد فاکتورهایی وجود دارد که تفکیک آنها را در ادامه شرح خواهیم داد:

  • دلیل سرمایه‌گذاری: نکته اول این است که اصلاً چرا می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید؟ چه هدفی از این سرمایه‌گذاری دارید و چه خروجی می‌خواهید تحویل بگیرید؟ برخی فقط به این فکر هستند که ارزش پول خودشان را در مقابل تورم حفظ کنند. برخی دیگر می‌خواهند طی سرمایه گذاری‌های بلند مدت بتوانند مثلاً یک خانه یا خودرو بخرند. بعضی از مردم نیز به سرمایه‌گذاری به عنوان یک شغل نگاه می‌کنند. پس ابتدا مشخص کنید که دلیل و انتظار شما از سرمایه‌گذاری چیست؟
  • میزان ریسک: میزان ریسک پذیری یک فرد، به او دیکته می‌کند که تا چه حد می‌تواند سرمایه‌اش را به خطر بیندازد . این نرخ یک عدد ثابت برای هر فرد نیست. حتی بر اساس موقعیت زندگی می‌تواند پر خطر باشد. همه بزرگان بازار می‌گویند که میزان پولی را سرمایه‌گذاری کنید که با از دست رفتن آن، هیچ مشکلی برای زندگی‌تان پیش نیاید. پس میزان ریسک را بدون درگیر کردن احساسات خود در نظر بگیرید. یک ریسک معقول برای یک سود معقول؛ این یک وضعیت صحیح است.
  • دوره زمانی: هر هدفی از جمله هدف مالی باید دارای دوره زمانی باشد. قطعاً هرچه مدت زمان سرمایه‌گذاری شما در یک بازار بیشتر باشد، درصد سود و موفقیت شما بیشتر خواهد شد. پس میزان سرمایه خود را طوری تعیین کنید که در وسط راه سرمایه‌گذاری و قبل از پایان زمان در نظر  گرفته شده، مجبور به خروج سرمایه خود نشوید. شما با توجه به دلیل سرمایه‌گذاری و هدف مالی که دارید، می‌توانید دوره زمانی سرمایه‌گذاری خود را تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر با هدف یک برنامه بازنشستگی سرمایه‌گذاری می‌کنید، احتمالاً در ابزاری سرمایه‌گذاری می‌کنید که بازدهی ثابت و با نوسان کم دارد.
  • مالیات: نرخ مالیات و پرداخت آن در هر بازاری متفاوت است. آیا بخشی از سود شما به‌خاطر مالیات از بین خواهد رفت؟ در بیشتر بازارها مالیات وجود دارد. پس در محاسبات شما حتماً میزان مالیاتی که بابت یک سرمایه‌گذاری پرداخت می‌کنید باید در نظر گرفته شود.
  • تحقیق بازار: اگر شما در یک شرکت یا یک بازار می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید. باید یک تحقیق کلی درباره وضعیت اقتصادی و وضعیت بازار آن دسته بندی داشته باشید. مثلاً اگر سرمایه‌گذاری شما در زمینه خودرو است. باید ابتدا با وضعیت بازار خودرو آشنا شوید. این کار کمک می‌کند که توقعات خود را از بازاری که وارد آن می‌شوید تا حد ممکن منطقی نگاه دارید.

کرادفاندینگ، یک سرمایه‌گذاری با ریسک کم و پر بازده

کرادفاندینگ، یک سرمایه‌گذاری با ریسک کم و پر بازده

احتمالاً در سال‌های اخیر نام کرادفاندینگ را شنیده‌اید، در واقع کرادفاندینگ به معنای تأمین مالی جمعی است که توسط گروه زیادی از سرمایه گذاران روی یک پروژه کسب و کار یا استارتاپ صورت می‌گیرد. پیش از اینکه بگوییم چرا کراد فاندینگ  را می‌توانیم یکی از پرسودترین و کم ریسک ترین نوع سرمایه‌گذاری بنامیم، بهتر است کمی با آن آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: آنچه که در مورد تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) باید بدانید

کسب و کارها برای راه اندازی یا توسعه خود نیاز به تأمین مالی دارند. در مواقع بسیاری، کار جمع آوری مبلغ مورد نظر و همچنین اعتمادسازی بین کسب و کارها و سرمایه گذاران به سختی پیش می‌رود. به همین دلیل بود که در کشورهای پیشرفته جهان، یک مدل جدید برای رفع این مشکل ارائه شد، روشی که خارج از بازار سرمایه، یا حتی روش‌های سنتی پیداکردن سرمایه‌گذار، کمک می‌کردند تا افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و صاحبان ایده و کسب و کار، به بهترین شکل ممکن یکدیگر را پیدا کنند.

در ایران نیز، چند سالی است که خدمات تأمین مالی جمعی توسط پلتفرم دونگی که دارای مجوز شماره 98/5/108857 از فرابورس ایران بوده و زیر نظارت سبدگردان الگوریتم فعالیت می‌کند، انجام می‌شود.

در کرادفاندینگ، شما به عنوان صاحب یک ایده یا کار، طرح تجاری خود را برای دسترسی عموم مردم، در یک وب سایت مانند دونگی قرار می‌دهید. پس از بررسی کامل طرح و سنجش آن توسط کارشناسان، در صورت پذیرفته شدن آن. طرح کسب و کار شما روی وب‌سایت دونگی قرار می‌گیرد. حالا همه افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در میان طرح‌های مختلف موجود در سایت به جستجو و خواندن طرح‌ها می‌پردازند تا در نهایت روی یک یا چند طرح مورد نظر سرمایه‌گذاری کنند. روال کار تأمین مالی جمعی یا کرادفاندینگ به همین شکل است. اما اگر به سؤال اول برگردیم، باید پاسخ دهیم که چرا این روش یکی از موفق ترین و کم ریسک ترین روش‌ها برای سرمایه‌گذاری است؟

در وهله اول باید بگوییم، به دلیل اینکه تأمین سرمایه یک کسب و کار در روش کراد فاندینگ  به صورت گروهی انجام می‌شود. شما می‌توانید با کمترین حد پرداختی مثلاً 500 هزار تومان، در یک پروژه سرمایه‌گذاری کنید. این حد کم از سرمایه‌گذاری باعث می‌شود که ریسک سرمایه گذاری شما کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: تا 40 درصد سود از سرمایه گذاری با پول کم

همچنین به شما اجازه می‌دهد تا هم زمان روی چند پروژه سرمایه‌گذاری کنید و اصطلاحاً طیف متنوعی از سرمایه‌گذاری را در پرتفوی خود داشته باشید. در توجیه کم ریسک بودن کراد فاندینگ، این نکته نیز قابل ذکر است که در بسیاری از پروژه‌ها، مبلغ اصل پول شما و حتی ممکن است سود شما نیز به طور کامل از طرف پروژه تضمین شود. چنین ویژگی را در کمتر مدل سرمایه‌گذاری می‌توانید پیدا کنید که کمترین ریسک ممکن را به سرمایه‌گذار تحمیل کند.

از طرف دیگر مدل سوددهی فوق‌العاده جذابی در پروژه‌های سایت دونگی وجود دارد که توجیه خوبی برای پرسود بودن این نوع سرمایه‌گذاری است. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار در یک پروژه سودهای بالای 35% را می‌توانید در مدت زمان کوتاهی دریافت کنید. در واقع سود مشارکت در تأمین مالی جمعی بسیار بالاتر از نرخ سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری است و همچنین سرمایه‌گذاری شما به طور کامل از پرداخت مالیات معاف است.

پس به جرات می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری به روش کرادفاندینگ در واقع پرسودترین و کم ریسک ترین نوع سرمایه‌گذاری در وضعیت امروز بازار است. 

بیشتر بخوانید: در جستجوی سایت سرمایه گذاری پر سود هستید؟

نتیجه

قطعاً همه ما علاقه‌مند هستیم که یک سرمایه‌گذاری کم ریسک و کاملاً سودآور داشته باشیم. هرچند که ذات سرمایه‌گذاری همیشه همراه با ریسک است و تا زمانی که شما خطر نکنید هیچ‌گاه نمی‌توانید چیزی را به دست بیاورید. اما می‌توان گفت که روش‌هایی وجود دارد که این ریسک را تا حد ممکن کم می‌کند و کمک می‌کند که بهترین سود را از سرمایه‌گذاری خود کسب کنید. اگر بخواهید بین روش‌های ذکر شده در بالا، بهترین را انتخاب کنید، پیشنهاد ما شرکت در روش تأمین مالی جمعی یا همان کرادفاندینگ است.

کرادفاندینگ دونگی، پرسودترین و کم ریسک ترین نوع سرمایه‌گذاری

همان‌طور که گفته شده دونگی به عنوان یکی از بهترین پلتفرم‌های ایرانی که خدمات کراد فاندینگ  را به سرمایه‌گذار و صاحبان کسب و کار ارائه می‌دهد، می‌تواند مرجع خوبی برای شروع این سرمایه‌گذاری باشد. شما با رفتن به بخش طرح‌های سرمایه گذاری ارائه شده در وب‌سایت دونگی، می‌توانید یک بررسی کاملاً دقیق از آنها داشته باشید و با کمتری میزان پول، روی طرح یا طرح‌های مورد نظر خود سرمایه‌گذاری کنید. همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد، سرمایه‌گذاری به روش کرادفاندینگ تا حدودی تضمین شده است و کمترین میزان رئیس و بیشترین سود ممکن را نصیب سرمایه گذاران می‌کند.
 

سوالات متداول

کرادفاندینگ یا تامین مالی جمعی را می توان یکی از کم ریسک ترین و پرسودترین سرمایه گذاری ها در ایران دانست.

سرمایه‌گذاری با ریسک پایین و یک بازدهی مناسب بسیار خوب است. اما ریسک سرمایه گذاری بستگی به شرایط شما و تصمیم تان دارد.

بله! کرادفاندینگ یک روش مجاز برای جذب سرمایه گذار است که در ایران توسط پلتفرم دونگی دارای مجوز شماره 98/5/108857 از فرابورس ایران بوده و زیر نظارت سبدگردان الگوریتم فعالیت می کند، انجام می شود.

در کرادفاندینگ در پروژه های مختلف می توان به صورت متوسط بالای 45% سود سالانه کسب کنید.