خانه / وبلاگ و مقالات / نحوه ثبت نام سهام عدالت نوزادان و دریافت سهام عدالت کودکان

نحوه ثبت نام سهام عدالت نوزادان و دریافت سهام عدالت کودکان

۱۴۰۳/۰۴/۲۱ مقالات

طریقه سرمایه گذاری برای نوزادان

سرمایه‌ گذاری برای نوزادان، تضمین‌کننده شرایط زندگی بهتر او در آینده است. دولت هم در قالب سهام دولتی برای نوزادان تلاش کرده است تا با اعطای مقدار مشخصی سهام به متولدین، به نوعی از فرزندآوری حمایت کند و یک پشتوانه مالی برای آینده کودک شما بسازد.  

طبق قانون جدید جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، از سال 1400 دولت موظف است به هر کودکی که متولد می‌شود، مقدار مشخصی سهام در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعطا کند. مقدار ریالی این سهام در هر سال متغیر است. برای سال 1400 برابر با یک میلیون تومان بوده است و برای سال 1401 برابر با یک میلیون و پانصد هزارتومان و برای سال 1402 برابر با دو میلیون تومان. اگر نوزادی دارید که بعد از سال 1400 متولد شده است، می‌توانید برای دریافت سهام عدالت نوزادان ثبت‌نام کنید.

فهرست مطالب

سهام دولتی نوزادان چیست؟

از سال 1400 به هر نوزاد متولد شده سهامی در قالب سهام نوزادان اعطا می‌شود. این سهام به صورت واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری اعطا شده و به نوزادان متولد 1400 به بعد تعلق می‌گیرد. شما مختارید که صندوق سرمایه‌گذاری نوزاد خودتان را از میان صندوق‌های مجاز انتخاب نمایید. نکته مهم اینکه این سهام توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تا سن 24 سالگی فرزند شما بلوکه شده و شما امکان برداشت آن را ندارید. البته اگر فرزندتان پیش از 24 سالگی ازدواج کند، امکان برداشت سهام نوزادی خود را خواهد داشت.

روش سرمایه‌گذاری برای نوزادان دختر

زمان ثبت‌نام سهام دولتی نوزادان

به دلیل زمان بردن تأمین منابع، در هر مرحله ثبت‌نام برای تعدادی از نوزادان باز می‌شود. برای خبر دقیق از اینکه ثبت‌نام برای نوزاد شما باز شده است، مراحل ثبت‌نام سهام دولتی برای نوزادان را دنبال کنید.  

بیشتر بخوانید: بهترین روش های سرمایه گذاری برای آینده فرزندان (آینده نگری برای کودکان)

شرایط دریافت سهام دولتی نوزادان

شرط اول برای دریافت سهام دولتی این است که نوزاد شما باید متولد 1400 به بعد باشد. سپس شما می‌توانید با مراجعه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اقدام به ثبت‌نام برای دریافت سهام نوزاد خود کنید. البته پیش از آن باید برای نوزادتان کد سجام بگیرید و همچنین در بانک‌های عامل معرفی‌شده، یعنی بانک ملی و پست بانک حسابی به نام فرزند خود باز کنید.

سهام دولتی یا سهام عدالت کودکان؟

شاید شما به جای عبارت سهام دولتی، سهام عدالت نوزادان را شنیده باشید و بخواهید اقدام به ثبت‌نام سهام عدالت نوزادان 1402 کنید. این دو تفاوتی با هم ندارند و مقصود از هر دو، یک طرح مشابه است. پس اگر می‌خواهید سایت ثبت‌ نام سهام عدالت بچه‌ها را پیدا کنید، با ما همراه باشید تا مراحل دریافت این سهام برای نوزادتان را به شما آموزش دهیم. 

روش سرمایه‌گذاری برای نوزادان پسر

نحوه دریافت کد سجام برای نوزادان

دریافت کد سجامی برای نوزادان تفاوت زیادی با دریافت کد سجام برای افراد دیگر ندارد. تفاوت اصلی صرفاً در شیوه احراز هویت است که امکان احراز هویت غیرحضوری نوزاد وجود ندارد. شما برای احراز هویت نوزاد، باید به صورت حضوری و با در دست داشتن مدارک هویتی خود و فرزندتان، به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین سرمایه گذاری برای آینده را بشناسید!

مدارک لازم برای دریافت کد سجام نوزادان

ثبت‌نام سجام برای نوزادان به صورت اینترنتی انجام می‌شود و تنها قسمت احراز هویت نیاز به طی کردن مراحل حضوری دارد. مدارک مورد نیاز شما در این مراحل شامل موارد زیر است:

 • اصل و کپی شناسنامه نوزاد 
 • کپی مدارک هویتی نوزاد 
 • کارت ملی سرپرست نوزاد
 • اطلاعات حساب بانکی سرپرست نوزاد

نحوه دریافت سهام نوزادان

اگر مایل هستید برای نوزاد تازه‌متولدشده خود سهام دولتی را ثبت‌نام کنید، ابتدا باید کد سجام نوزادتان را با روشی که گفتیم بگیرید. سپس به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به آدرس my.gov.ir مراجعه نمایید. برای ورود به این درگاه کافی است که شماره تلفن سرپرست خانواده را وارد کرده و منتظر دریافت کد تایید بمانید. با وارد کردن کد تایید به همراه کد ملی و تاریخ تولد خود می‌توانید وارد سامانه شوید.

برنامه ریزی مالی برای نوزادان

در قسمت پروفایل کاربری به دنبال گزینه طرح تشویق فرزندآوری و جوانی جمعیت باشید. سپس در بخش اطلاعات فرزند، کد ملی تمام فرزندان خود را می‌توانید مشاهده کنید. فرزندی که پس از سال 1400 به دنیا آمده است را انتخاب نمایید. در کادر خالی نمایش‌داده‌شده تاریخ تولد فرزندتان را وارد کنید. در مرحله بعدی می‌توانید اطلاعات هویتی کودک خود را مشاهده کنید. اگر اطلاعات صحیح بود، روی گزینه مرحله بعد بزنید.

بیشتر بخوانید: بهترین سرمایه گذاری برای نوجوانان در ایران [6 ایده جذاب]

در میان بانک‌های مشخص‌شده، بانک عامل مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس در مرحله بعدی باید از میان نام صندوق‌هایی که به شما نشان داده می‌شود، سه مورد را انتخاب نمایید. روی ارسال اطلاعات کلیک کنید و با دیدن موفقیت‌آمیز بودن ثبت اطلاعات، پنجره را ببندید. شما با موفقیت توانستید برای نوزاد خود سهام دولتی را ثبت‌نام کنید.

چه زمانی سهام دولتی به نوزاد تعلق می‌گیرد؟

بعد از اینکه تمامی مراحل ثبت‌نام سهام دولتی را به پایان بردید، باید منتظر بمانید تا منابع لازم برای تخصیص سهام به نوزاد شما فراهم شود. در حال حاضر نوزادان 1402 منتظر رسیدن منابع هستند. تنها کاری که در این مرحله می‌توانید انجام دهید، صبر است. پس از تخصیص سهام به نوزاد شما، می‌توانید با ورود به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با کد سجامی کودک خود، سبد سهام او را مشاهده کنید. توجه کنید که این سبد سهام از صندوق‌ها تشکیل شده است و تا سن 24 سالگی فرزندتان بلوکه و غیرقابل برداشت خواهد بود.

سهام دولتی برای نوزادان

آموزش ثبت نام سهام عدالت نوزادان به صورت گام به گام

همانطور که  تا به اینجا عنوان شد، والدین این امکان را دارند که برای ثبت نام سهام عدالت نوزادان تازه متولد شده (متولد شده بعد از سال 1400) اقدام کنند. در این بخش آموزش تصویری نحوه ثبت نام سهام عدالت نوزادان را با یک دیگر گام به گام طی خواهیم کرد.

ورود به سامانه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

برای این کار می توانید از طریق جست و جوی عبارت پنجره ملی خدمات در گوگل و یا از طریق آدرس این سامانه اقدام کنید. (البته بهتر است برای جلوگیری از هر نوع کلاهبرداری از آدرس مستقیم سامانه استفاده کنید) با ورود به سامانه با تصویری مانند تصویر زیر روبرو خواهید شد.

ثبت نام سهام دولتی نوزادان

در این مرحله شما باید تلفن همراه سرپرست خانواده را وارد کرده و گزینه ارسال رمز یک بار مصرف را فشار دهید. بعد از دریافت رمز یکبار مصرف و وارد کردن آن در کادر مشخص شده وارد سامانه خواهید شد.

سایت ثبت نام سهام عدالت نوزادان

در صورتی که برای اولین بار وارد این سامانه شده باشید باید نسبت به گذراندن مراحل احراز هویت اقدام کنید:

ثبت نام سهام عدالت نوزادان تازه متولد شده

بعد از احراز هویت (در صورت نیاز) وارد صفحه اصلی شده و با کمی اسکرول (حرکت به پایین) می توانید گزینه طرح تشویق فرزندآوری را مشاهده کنید. با کلیک روی این گزینه 7 مرحله ثبت نام سهام عدالت نوزادان شروع می شود.  (بنابراین ورود به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند طرح تشویق فرزندآوری اولین گام برای شروع ثبت نام سهام عدالت نوزادان 1403 محسوب می شود)

آموزش ثبت نام سهام عدالت نوزادان

شروع مراحل 7 گانه ثبت نام سهام عدالت فرزندان تازه متولد شده

 • بررسی اطلاعات فرزندان و انتخاب و تایید آن ها: در این مرحله لیست کد ملی نوزادان تازه متولد شده (به طور مثال ثبت نام سهام عدالت نوزادان 1402) به شما نشان داده می شود. با انتخاب کد ملی فرزندتان وارد مرحله بعد خواهید شد:

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند طرح تشویق فرزندآوریثبت نام سهام عدالت فرزند آوری

 • در مرحله دوم شما باید بانک عامل و صندوق های مدیریت کننده سهام عدالت را مشخص کنید:

ثبت نام سهام عدالت نوزادان 1403

تا به امروز امکان انتخاب یکی از دو بانک عامل ملی و پست بانک در این سامانه فراهم شده است که شما می توانید نسبت به انتخاب هر کدام از این بانک ها اقدام کنید.

همچنین از بین 43 صندوقی در سامانه وجود دارد سه صندوق را باید تعیین کنید. انتخاب این صندوق ها بر عهده خودتان است که می توانید با مشورت افراد خبره نسبت به انتخاب هر کدام از آن ها اقدام کنید. همچنین در نظر داشته باشید که برای ساده تر کردن انتخاب در فرایند ثبت نام سهام دولتی برای نوزادان بازدهی های سه ماهه، 6 ماه و یک ساله صندوق ها به صورت لحظه ای و به روز به شما نمایش داده می شود.

در این بین شاید بتوان صندوق هایی مانند پالایشی یکم، صندوق توسعه اطلس مفید و سلام فارابی را به عنوان یک انتخاب مناسب در نظر گرفت. در نظر داشته باشید که میزان سودآوری سهام عدالت نوزادان به عملکرد مجموع این صندوق ها وابسته است.

 • توجه داشته باشید که با انتخاب بانک مورد نظر به عنوان عامل، باید منتظر باشید تا بانک شماره شبا و حساب مشخصی را برای فرزند شما صادر کند. این شماره حساب مخصوص سهام عدالت فرزندان بوده و نباید کارکرد دیگری برای آن در نظر گرفت.

ثبت نام سهام فرزندآوری

زمانی که شماره شبا برای ثبت نام  سهام عدالت بچه صادر شود، مرحله سه خود به خود انجام شده و شما می توانید وارد مرحله 4 شوید.

 • بعد از صدور شبای بانکی، نوبت به دریافت کد سجامی برای نوزادان 1401 و ... است. در این مرحله نیز شما کاری انجام نمی دهید و منتظر می مانید تا به صورت خودکار این کد برای فرزند شما صادر شود.

ثبت نام سهام عدالت برای کودکان

 • در مرحله بعد باید مانند دو مرحله قبل منتظر بمانید تا وزارت اقتصاد میزان تعیین شده قانونی را برای حساب فرزند شما شارژ کند. سهام فرزندآوری برای هر سال متفاوت بوده و بر اساس نظر قانون و وزارت اقتصاد تعیین می شود:

ثبت‌نام سهان عدالت نوزاد

 • در این مرحله نیز منتظر می مانید تا وزارت اقتصاد بر اساس میزان دارایی شارژ شده سهام صندوق را برای فرزند شما به عنوان  سهام عدالت کودکان خریداری کند.

چگونه برای کودکمان سهام عدالت بگیریم

 • بعد از عبور از تمامی این مراحل فرایند ثبت نام سهام عدالت نوزادان (1400 به بعد) به پایان می رسد.

راهنمای تصویری ثبت نام سهام عدالت برای خردسالان

یک نکته مهم در خصوص سایت ثبت نام سهام عدالت نوزادان

مسئله مهمی که در خصوص سایت ثبت نام سهام عدالت بچه‌ها و روند مربوط به آن باید در نظر داشته باشید این است که شما تنها تا مرحله انتخاب بانک و صندوق های سرمایه گذاری قدرت عملکرد دارید. در کلام ساده تر از مرحله 3 به بعد عملا باید به ازای هر مرحله چند روز منتظر بمانید تا روند به صورت خودکار انجام شود.

بنابراین شما نمی توانید اقدامی جز انتظار در خصوص افتتاح حساب و تخصیص شبا، دریافت کد سجام برای نوزاد، شارژ حساب و خرید سهام داشته باشید. در ضمن توجه داشته باشید که هر کدام از این مراحل سهام عدالت فرزندآوری تا چند روز طول می کشد و شما می توانید در موقعیت های مختلف با مراجعه به سایت سهام عدالت نوزادان 1401 (متولدین 1400 به بعد) از پیشرفت روند ثبت نام سهام دولتی نوزادان آگاه شوید.

بهترین سرمایه‌ گذاری برای نوزادان

خرید سهام یکی از بهترین روش‌ها برای سرمایه‌گذاری برای نوزادان است. اگر به فکر آینده نگری مالی برای نوزادان خود هستید، این روش جواب می‌دهد. در این حین هم خرید صندوق راه‌حل بهتری است و وقت کمتری هم از شما می‌گیرد. ثبت‌نام سهام دولتی برای نوزادتان هم در همین سرو شکل است. البته که این میزان از سهام خیلی چشمگیر نیست و پشتوانه مالی خیلی قوی برای فرزندتان نخواهد بود.

شما می‌توانید با وجود همین کد سجامی برای فرزندتان در یک کارگزاری ثبت‌نام کنید و به نام فرزندتان هرازچندگاهی مقداری سهام یا صندوق سهامی خریداری کنید. سرمایه‌ گذاری مناسب برای آینده فرزندان به خرید سهام محدود نمی‌شود و شما روش‌های دیگری هم برای سرمایه‌گذاری برای نوزاد خود دارید.

بیشتر بخوانید: بهترین سرمایه گذاری شخصی کدام است؟؛ استراتژی های سرمایه گذاری شخصی برای بهبود وضعیت مالی

از دیگر طریقه‌های سرمایه‌ گذاری برای کودکان، خرید ملک یا زمین است. این روش نیازمند هزینه بالایی است و شاید همه از پس آن برنیایند. اما می‌توانید آن را به عنوان یک ایده سرمایه‌ گذاری برای نوزادان در نظر بگیرید. فراموش نکنید که مهم‌تر از اینکه چه روشی را انتخاب کنید، این است که دست به اقدامی در این زمینه بزنید. از امتیازهای سرمایه‌گذاری برای نوزادان می‌توان به وجود پشتوانه مالی برای فرزندتان در آینده و همچنین حفظ ارزش سرمایه‌تان یاد کرد.

جدیدترین روش سرمایه گذاری برای نوزادان

ثبت نام سهام عدالت شاید به عنوان یک سرمایه گذاری مناسب برای نوزادان شناخته شود، اما مسلما نمی تواند کافی باشد. اولا فرزند شما تا سنی مشخص امکان برداشت و یا تغییر در روند سهام عدالت نخواهد داشت. از این رو این سرمایه گذاری تا سنی خاص امکان تامین مالی آینده نوزادان را ندارد. از طرف دیگر همه ما به خوبی می دانیم که یک موقعیت سرمایه گذاری نمی تواند بهترین روش سرمایه گذاری برای نوزادان محسوب شود. این روش در بهترین حالت شاید تنها بتواند بخشی از آینده نگری مالی برای نوزادان را پاسخگو باشد. از این رو بهتر است به دنبال سرمایه گذاری مطمئن برای نوزادان باشیم تا بتوانیم بر اساس آن امکان افزایش ارزش و میزان سرمایه طی سال های آتی را فراهم بیاوریم.

سرمایه گذاری در کرادفاندینگ (تامین مالی شرکت ها) از طریق اعطای وام را شاید بتوان یکی از روش های سرمایه گذاری برای بچه هادانست. در واقع در این روش ریسک کاهش سرمایه از بین می رود و سرمایه گذار طی حداکثر یک دوره یک ساله می تواند به سودی برابر یا بیش تر از درصد تورم سالانه دست پیدا کند.

بیشتر بخوانید: کرادفاندینگ چیست؟ آنچه که در مورد تامین مالی جمعی باید بدانید

در ایران این نوع سرمایه گذاری به واسطه پلتفرم دونگی امکان ارائه سود بیش از 45 درصد در یک دوره یک ساله را فراهم کرده است. شما می توانید در این پلتفرم طرح ها و موقعیت های سرمایه گذاری مختلف در دوره های مختلف دو تا دوازده ماهه را مورد بررسی قرار دهید شروع به سرمایه گذاری برای نوزادان کنید.

سرمایه گذاری مناسب برای نوزادان

ویژگی های سرمایه گذاری در دونگی

دونگی و طرح های ارائه شده در آن می تواند به عنوان یک ایده سرمایه گذاری برای نوزادان محسوب شود. در این سرمایه گذاری اصل سرمایه تحت هر شرایطی به سرمایه گذار بازگردانده می شود. یعنی سرمایه ای که به عنوان سهام نوزادان 1402 یا ... در نظر گرفته اید از بین نخواهد رفت و شما آن را به دست می آورید.

در کنار همه این ها برخی از طرح ها دارای ضمانت های بانکی مبنی بر اجرای کامل تعهدات توسط شرکت های پذیرنده سرمایه هستند. در کلام ساده تر شما به عنوان سرمایه گذار می توانید در پایان دوره نسبت به دریافت کامل اصل و سود سرمایه مطمئن باشید. این مسائل در کنار عدم پرداخت کارمزد و مالیات باعث شده است امتیاز‌های سرمایه‌گذاری برای نوزادان از طریق دونگی بیش از سهام عدالت باشد. به خصوص این که حداکثر دوره حبس سرمایه در این روش یک ساله خواهد بود. 

بیشتر بخوانید: اهداف سرمایه گذاری و الزامات آن

برای اطلاعات بیشتر درباره سرمایه گذاری در طرح‌های کرادفاندینگ می‌توانید به صفحه مشاوره سرمایه گذاری دونگی مراجعه کنید و با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را در انتخاب بهترین سرمایه گذاری برای نوزادان راهنمایی کنند. علاوه بر آن اعتبارسنجی های مالی گروه دونگی باعث شده است شما ساده تر بتوانید به این روند اعتماد کرده و بهترین طرح ها و موقعیت های سرمایه گذاری را کشف کنید.

جمع‌بندی

اگر نوزادی دارید که پس از سال 1400 متولد شده است، حتماً سهام دولتی را برای او ثبت‌نام کنید. این سهام در نزد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بلوکه می‌شود و تا 24 سالگی فرزندتان قابلیت برداشت ندارد. اگر هم به دنبال روش‌های دیگر برای سرمایه‌ گذاری برای نوزادان خود هستید، می‌توانید سری به وبسایت دونگی بزنید و طرح‌های سرمایه‌گذاری آن را مشاهده کنید.

سوالات متداول

43 صندوق سهامی در این طرح حاضرند و شما می توانید سه صندوق از این میان را برای نوزاد خود انتخاب کنید.

به نوزادان متولد 1400 به بعد سهام دولتی تعلق می گیرد.

مدارک هویتی نوزاد و سرپرست نوزاد مورد نیاز است.