خانه / وبلاگ و مقالات / معرفی دونگی در نشست خبری یک دیدار، یک عرضه فرابورس

معرفی دونگی در نشست خبری یک دیدار، یک عرضه فرابورس

۱۴۰۰/۰۴/۱۵ اخبار

منبع: فرابورس ایران

جعفر محمدی مدیرعامل شرکت سامانه نگار آتنا (پلتفرم دونگی) در نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» که به مناسبت معرفی سامانه پلتفرم تامین مالی جمعی دونگی در فرابورس برگزار شد، گفت: تامین مالی جمعی یک ابزار مالی جدید است که با تصویب شورای عالی بورس ایجاد شده و پلتفرم‌های آن تحت نظارت فرابورس ایران کمک می‌کنند تا کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور که از لحاظ سایز کوچک هستند و امکان بهره‌مندی از ظرفیت‌های بازار سرمایه را برای تامین مالی ندارد، از این ابزار جدید برای تجهیز منابع استفاده کنند.

yek_didar_yek_arze

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، محمدی با اشاره به اینکه طی کردن فرایندهای پذیرش بورس ممکن است برای یک سری از شرکت‌های کوچک و متوسط امکان‌پذیر نباشد، ادامه داد: در این راستا پلتفرم تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) به عنوان نماینده فرابورس ایران تحت نظارت یک نهاد مالی تمامی فعالیت‌های مربوط به پذیرش شرکت‌های کوچک‌تر و فناور را انجام می‌دهد و فراخوان تامین مالی جمعی را منتشر می‌کند.

مدیرعامل شرکت سامانه نگار آتنا با بیان اینکه در اصل تامین مالی جمعی یک بازار جدید برای شرکت‌های کوچکتر است، عنوان کرد: برای اینکه این بازار شکل بگیرد فراخوانی منتشر شد و شرکت‌هایی به عنوان پلتفرم تامین مالی جمعی اعلام حضور کردند و با الزامات و شرایطی که وجود داشت برخی از پلتفرم‌ها انتخاب شدند و در این زمینه پلتفرم دونگی به عنوان اولین پلتفرم با دریافت مجوز، فعالیت اجرایی خود را آغاز کرد.

او همچنین اشاره کرد که پلتفرم دونگی در آدرس dongi.ir در دسترس است تا متقاضیان تامین مالی جمعی را که شرکت‌های استارتاپ، فناور و کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است با سرمایه‌گذاران پیوند بزند.

به گفته محمدی متقاضیانی که برای تجهیز منابع از طریق پلتفرم تامین مالی جمعی مراجعه می‌کنند بر اساس ملاک‌ها و شرایطی که سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس در دستورالعمل تامین مالی جمعی دارند و همچنین الزامات پلتفرم دونگی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و برای آن دسته از متقاضیان که فرایندها را به طور کامل رعایت کرده‌اند، فراخوانی برای تامین مالی جمعی منتشر می‌شود.

مدیرعامل شرکت سامانه نگار آتنا با اشاره به اینکه این فراخوان به دو شیوه می‌تواند منتشر شود در توضیح هرکدام از آن‌ها توضیح داد: یک آنکه کسب‌و‌کارها بخشی از سهام خود را می‌دهند و سرمایه‌گذاران سهامدار این شرکت‌ها می‌شوند که دونگی فعلا به این شیوه عمل نمی‌کند؛ و دوم آنکه کسب‌و‌کارها طرح‌های توسعه‌ای خود را اعلام می‌کنند و بازدهی آن‌ها کوتاه‌مدت، مثلا 6 ماه تا یک سال، 1.5 سال است و سرمایه‌گذاران در تامین هزینه‌های اجرای این طرح‌ها مشارکت کرده و بعد از طی شدن دوره مورد نظر، بازده و عواید طرح طبق تعریفی که از ابتدا انجام شده بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.

او با اعلام اینکه در شیوه تامین مالی جمعی سود قطعی نیست، عنوان کرد: کسب‌وکار طرح و تخمین سود و شواهد و دلایلی خود را برای حصول آن ارائه می‌دهد و سرمایه‌گذاران آن را مشاهده و بررسی کرده و بر اساس آن در مورد مشارکت تصمیم‌گیری می‌کنند. پس از اجرای طرح است که سود قطعی مشخص می‌شود و این سود ممکن است از سود تخمینی بالاتر یا پایین‌تر باشد.

محمدی با تاکید بر اینکه پلتفرم تامین مالی جمعی، نهاد ناظر و یا شرکت فرابورس ایران تضمینی روی اینکه طرح حتما سودده باشد ندارد، اظهار کرد: اما تضمین می‌دهیم دیتاهای ارائه شده از متقاضی تامین مالی جمعی صحت‌سنجی شده است و سرمایه‌گذاران با توجه به این داده‌ها تصمیم می‌گیرند که سرمایه‌گذاری کنند یا خیر.

او به تجربه به‌کارگیری این شیوه تامین مالی جدید در سایر نقاط جهان اشاره کرد و افزود: کرادفاندینگ در بسیاری از کشورهای جهان به خوبی جواب داده و یکی از شیوه‌هایی است که کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به سبد سرمایه‌گذاری خود تنوع ببخشند و این امر البته به کسب‌وکارهای کوچک و متوسط کمک می‌کند تا بتوانند با جمع‌آوری مبالغ مالی از این طریق، طرح و کسب‌وکار خود را توسعه ببخشند.

سخن آخر

محمدی در پایان خاطرنشان کرد که به سرمایه‌گذاران در تامین مالی جمعی گواهی مشارکت داده می‌شود و این گواهی یک ورقه بهادار رسمی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.