1. دونگی چگونه کار می‌کند؟ بالا ↑

  دونگی چیست؟

  دونگی یک پلتفرم تامین مالی جمعی است که هزینه اجرای طرح‌های کسب‌وکارهای نوپا و کوچک و متوسط را فراهم می‌کند. از طرفی همیشه طرح‌های جذابی در دونگی وجود دارند که شما آنها را دوست خواهید داشت و مایل خواهید بود که در آنها مشارکت کنید. تامین‌کنندگان طرح‌های دونگی در سود و زیان اجرای آنها شریک می‌شوند.

   

  دونگی چگونه کار می کند؟

  هر طرح در دونگی توسط یک متقاضی تامین مالی تعریف می شود. تمامی مسوولیت طرح‌ها بر عهده تعریف‌کنندگان آنهاست. بسیاری از متقاضیان برای تعریف طرح خود هفته‌ها وقت می‌گذارند تا بهترین ارزش ممکن را به مخاطبان ارائه کنند. موقعی که تعریف طرح آنها کامل شد، آن را در دونگی منتشر کرده و با جامعه هدف خود به اشتراک می‌گذارند.

  هر طرح مبلغ هدف و زمان پایان مشخصی دارد. هر فردی که به طرحی علاقه داشته باشد، می‌تواند مبلغی را در آن طرح مشارکت کند. اگر طرح بتواند در زمان تعیین شده به هدف خودش برسد یا بیشتر از آن سرمایه جمع کند، کل مبالغ جمع‌آوری شده (به صورت یکجا یا در قالب فازهای تعریف شده) به متقاضی تعریف کننده آن طرح تحویل داده می‌شود تا بتواند نسبت به اجرای طرح اقدام کند. در صورتی که طرح در جلب مبالغ مورد نیازش موفق نباشد، لغو شده و مشارکت‌های افراد به آنها برگشت داده می‌شود.

   

  آیا دونگی قبل از انتشار طرح‌ها، آنها را بررسی می‌کند؟

  دونگی طرح‌ها را تنها در خصوص تطابق با دستورالعمل‌های سایت و دستورالعمل تامین مالی جمعی تصویب شده توسط شورای عالی بورس و اوراق بهادار بررسی می‌کند. این بررسی‌ها شامل تحقیق یا تضمین در خصوص توانایی متقاضی برای انجام طرح تعریف شده نمی‌شود و مشارکت‌کنندگان خود باید در خصوص اجرایی بودن طرح یا امکان تحقق طرح توسط مجری مربوطه به جمع‌بندی برسند.

   

  سیاست همه یا هیچ چیست؟

  برخی از طرح‌های دونگی‌ با سیاست همه یا هیچ تعریف می‌شوند،‌ که دارای مزایای زیر است:

  • به جهت بالا بردن شانس موفقیت، مجری طرح کمترین سرمایه‌ای که برای اجرای طرحش لازم دارد را اعلام می‌کند.
  • علاقمندان به طرح، دیگران را تشویق به مشارکت می‌کنند تا طرح مورد علاقه آنها به دلیل نرسیدن به حداقل‌ سرمایه موردنیاز لغو نشود.
  • تجارب جهانی نشان دهنده موفقیت این سیاست در پلتفرم‌های با عملکرد مشابه ما بوده است.

   

  آیا هر طرحی در دونگی می‌تواند نسبت به تامین مالی اقدام کند؟

  طرح‌های در دسته‌بندی‌های تعریف شده می‌توانند نسبت به تامین مالی جمعی در دونگی اقدام کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، لطفا صفحه دستورالعمل تعریف طرح را ببینید.

   

  هزینه‌ استفاده از خدمات دونگی چقدر است؟

  در صورت موفقیت یک طرح در تامین سرمایه مورد نیاز خود، حداکثر تا چهار درصد مبالغ جمع‌آوری شده برای آن پروژه، به عنوان هزینه خدمات به دونگی پرداخت می‌شود. مبلغ دقیق کارمزد هر طرح در صفحه مربوط به آن طرح ذکر شده است.

   

  چرا تامین‌کنندگان در طرح‌ها مشارکت می‌کنند؟

  بعضی از افراد از طرح‌های دوستان‌شان حمایت می‌کنند. برخی دوست دارند افراد مورد تحسین‌شان را حمایت کنند. بسیاری به دنبال کمک به رشد کسب‌وکارها هستند و بعضی هم صرفا برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها مشارکت می‌کنند.

   

  مشارکت‌کنندگان از کجا می‌آیند؟

  در اکثر موارد، مشارکت‌کنندگان اولیه از بین کسانی است که با مجریان یا طرح مورد نظر آشنایی اولیه دارند و دوست دارند که آن طرح به انجام برسد. این حلقه اولیه، طرح و جذابیت‌های آن را به اطلاع دوستان و آشنایان خود می‌رسانند و در رسانه‌های اجتماعی در مورد آنها صحبت می‌کنند. ضمن اینکه علاقمندان به یک طرح، موفق به دیدن سایر طرح‌ها و فرصت‌های جدید در دونگی شده و ممکن است از ابتدا هیچ آشنایی اولیه با طرح نداشته باشند، ولی بلافاصله به طرفداران آن تبدیل شوند. 

   

  آیا مشارکت‌کنندگان مالک یا سهامدار طرح‌ها می‌شوند؟

  خیر. تمام مالکیت طرح‌ها و کار انجام شده متعلق به مجری (یا مجریان) طرح‌هاست و مشارکت‌کنندگان فقط در سود و زیان اجرای طرح‌ها، مطابق با شرایط ذکر شده در تعریف طرح شریک می‌شوند.

   

  چگونه یک طرح در دونگی تعریف کنم؟

  ابتدا با ما تماس بگیرید و قرارداد تعریف طرح را دریافت و مطالعه کنید. صورت موافقت با مفاد قرارداد آن را امضا کرده و مدارک لازم را برای ما بفرستید. پس از آن سطح دسترسی شما از کاربر عادی به «متقاضی» ارتقا پیدا کرده و امکان تعریف طرح برای شما فراهم می‌شود. شما در صورت داشتن دسترسی «متقاضی» کافی است بر روی گزینه «شروع» در منوی اصلی سایت کلیک کنید. شما گام به گام برای تعریف طرح‌تان هدایت می‌شوید. لطفا قبل از تعریف طرح حتما بخش دستورالعمل‌ها و قوانین را ببینید تا مطمئن شوید که شما و طرح مورد نظرتان،‌ هر دو شرایط لازم را دارید یا خیر؟ اطلاعات ارائه شده در آکادمی دونگی نیز به شما کمک می‌کند تا طرح خود را بهتر و موثرتر تعریف کنید و شانس موفقیت آن را بالاتر ببرید. صحبت با دوستان‌تان در مورد طرح مورد نظرتان و همچنین مشاهده طرح‌های نزدیک به آن در سایت نیز کمک می‌کند تا دید بهتری برای تعریف طرح پیدا کنید.

   

  طرح‌های جذاب برای مشارکت را چگونه پیدا کنم؟

  از منوی اصلی سایت گزینه «طرح‌ها» را انتخاب کنید تا طرح‌های موجود را در دسته‌بندی‌های مختلف مفهومی، موضوعی و جغرافیایی ببینید و بتوانید طرح‌های مد نظر خود را پیدا کنید.

   

  اگر سوالی داشته باشم، از کجا یا چه کسی باید بپرسم؟

  بخش سوالات متداول سایت را ببینید. اگر پاسخ سوال خود را پیدا نکردید، لطفا از طریق بخش «ارتباط با ما»ی سایت، سوال خود را با ما طرح کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.


 2. سرمایه‌گذاری بالا ↑

  چگونه در یک طرح مشارکت کنم؟

  برای این منظور کافی است در صفحه طرح مورد نظر، بر روی دکمه «مشارکت در این طرح» کلیک کنید. با کلیک بر روی این دکمه،‌ به صورت گام به گام هدایت می‌شوید. لازم به ذکر است که فقط کاربران دارای کد بورسی (کد سجام) امکان مشارکت در طرح‌های دونگی را دارند.

   

  آیا میزان مشارکت من به صورت عمومی نمایش داده می‌شود؟

  خیر. فقط شما و صاحب طرح امکان مشاهده مبلغ مشارکت‌تان را دارید.

   

  آیا می‌توانم به صورت ناشناس در یک پروژه مشارکت کنم؟

  امکان مشارکت به صورت بی‌نام در دونگی وجود ندارد. 

   

  آیا در صورت موفقیت طرحی که من در آن مشارکت داشته‌ام، به من اطلاع‌رسانی می‌شود؟

  با پایان یافتن هر طرح، ما نتیجه را از طریق ایمیل به شما اطلاع می‌دهیم، چه طرح موفق شده باشد و چه نباشد.

   

  اگر در مورد طرحی سوال داشتم چکار باید بکنم؟

  کافی است وارد صفحه پروفایل مجری طرح شده و بر روی دکمه «تماس با من» کلیک کرده و سوال خود را وارد کنید. سوال شما مستقیما برای مجری طرح ارسال خواهد شد. اگر هم جزو مشارکت‌کنندگان در طرح هستید و می‌خواهید سوال خود را به صورت عمومی بپرسید،‌ می‌توانید نسبت به ارسال نظر در صفحه طرح اقدام کنید. با درج نظر، یک ایمیل اطلاع‌رسانی برای مجری طرح ارسال خواهد شد.

   

  آیا امکان لغو یا تغییر میزان مشارکت خودم در یک طرح را دارم؟

  شما تحت هیچ شرایطی امکان لغو مشارکت انجام شده در یک طرح را ندارید. ولی می‌توانید برای بار دوم یا بیشتر در یک طرح مشارکت کنید.

   

  چه کسی مسوول اجرای تعهدات مربوط به طرح‌هاست؟

  مسوولیت اجرای طرح‌‌ها مطابق با تعریف ارائه شده، بر عهده تعریف کننده (مجری یا متقاضی) طرح است. دونگی طرح را به منظور تطابق کامل با دستورالعمل‌ها بررسی کرده،‌ ولی تحقیقی در خصوص توانمندی مجری برای انجام طرح انجام نمی‌دهد.

  مجریان طرح‌ها می‌بایست اطلاعات کاملی در خصوص توانمندی‌های خود، پروژه‌های پیشین، مدارک تائید کننده و ... ارائه کنند، تا شما با توجه به آنها بتوانید در خصوص اعتماد و اطمینان به مجری به جمع‌بندی برسید. هر چند که خود شما نیز می‌توانید نسبت به جستجو در خصوص سوابق مجریان طرح‌ها در اینترنت اقدام کنید. توصیه می‌شود در صورتی که نتوانستید اطلاعات مناسبی پیدا کنید که شما را مجاب کند که مجری توانایی انجام طرح را دارد، در پروژه مربوطه مشارکت نکنید یا اینکه مشارکت حداقلی داشته باشید.

   

  چگونه بفهمم که ادعاهای ارائه شده در خصوص یک طرح صحت دارند؟

  در صورتی که منبع قابل اعتمادی دارید که اطلاعات مناسبی را در خصوص طرح در اختیار شما قرار دهد، کار شما راحت است. در غیر این صورت، منابع تائید کننده ارائه شده از طرف تعریف کننده طرح را چک کنید، یا اینکه سوابق مجری را جستجو کنید و اجرای پروژه‌های مشابه توسط ایشان را مورد بررسی قرار دهید.