سوالات متداول

۱۴۰۱/۰۲/۰۵ اخبار

 

کلیات

دونگی چکار می‌کند؟

دونگی یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی دارای مجوز از فرابورس ایران است؛ که کسب‌وکارهای متقاضی تامین مالی را به سرمایه‌گذاران علاقمند مرتبط می‌کند. کسب‌وکارها می‌توانند طرح‌های توسعه فعالیت‌های خود را از طریق دونگی منتشر کرده و از علاقمندان دعوت کنند تا در تامین مالی طرح‌هایشان مشارکت کنند. هر فردی به شرط داشتن کد بورسی، می‌تواند بخشی از سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرح را تامین کرده و در سود و زیان اجرای آن شریک شود.

دونگی در اصل نسخه رسمی مدل اصیل ایرانی «پول از من، کار از تو، در سود و زیان شریک» است، که تمامی فرآیندهای آن قانونی، رسمی و ثبت شده است و ارزیابی کسب‌وکار و نظارت بر آن توسط یک پلتفرم تخصصی و زیر نظر یک نهاد مالی معتبر انجام می‌شود.

 

فرآیند تامین مالی جمعی به چه صورتی است؟

تمامی فرآیندهای تامین مالی جمعی بر روی یک پلتفرم آنلاین اجرا می‌شود. در این پلتفرم کسب‌وکارهایی که نیازمند تامین مالی هستند، طرح‌های خود را با جزئیات کامل (از جمله نوع فعالیت، مبلغ مورد نیاز،‌ نحوه هزینه‌کرد، درآمدها، نحوه مشارکت، شیوه تقسیم سود و تسویه و ...) معرفی می‌کنند. سرمایه‌گذاران به این پلتفرم‌ها مراجعه کرده و در طرح‌هایی که علاقمند هستند سرمایه‌گذاری می‌کنند.  

در فراخوان تامین مالی هر طرح، زمان و مبلغ مشخصی برای تامین مالی تعیین شده است. اگر طرحی بتواند در زمان تعیین شده سرمایه مورد نیازش را جمع کند، آن را دریافت کرده و طرح خود را اجرا می‌کند. در غیر این صورت، طرح در پایان زمان تعیین شده لغو شده و مشارکت‌های سرمایه‌گذاران به آنها برگشت داده می‌شود.

با توجه به اینکه ریسک طرح‌ها تضمین شده نیست و ممکن است طرح‌ها لزوما موفق نشوند، معمولا مشارکت‌کنندگان سرمایه خود را بین طرح‌های مختلف تقسیم می‌کنند.

 

با توجه به وجود ابزارهای متنوع بورسی، چه نیازی به ایجاد بازار تامین مالی جمعی است؟

شرایط، ضوابط و فرآیندهای هیچ کدام از بازارها و ابزارهای مختلف بورسی برای تامین مالی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط مناسب نیستند. برای رفع این مشکل و در پاسخ به این نیاز اساسی، تامین مالی جمعی شکل گرفته است. عامل‌های تامین مالی جمعی زیر نظر نهاد مالی و با مجوز فرابورس ایران کلیه عملیات‌های ثبت درخواست، ارزیابی، انتشار فراخوان، جمع‌آوری وجوه، اخذ گزارشات پیشرفت، تسویه و ... مربوط به این شرکت‌ها را در فرآیندهایی سریع و بهینه شده انجام می‌دهند.

 

دونگی چه تفاوتی با پلتفرم‌های کرادفاندینگ قدیمی دیگر دارد؟  

اهدا، پاداش، وام و مشارکت مدل‌های مختلف تامین مالی جمعی هستند، که دو مورد آخر نیاز به اخذ مجوز از تنظیم‌گرهای پولی و مالی کشور دارند و اخیرا چند پلتفرم محدود (از جمله دونگی) موفق به اخذ این مجوزها شده‌اند. پلتفرم‌های با مدل‌های اهدا و پاداش بدون اخذ مجوز از این تنظیم‌گرها امکان ارائه خدمات دارند و نمونه‌های مختلفی از آنها از سال‌ها قبل و عمدتا در حوزه خیریه و مسوولیت اجتماعی در حال فعالیت هستند.  

 

نقش سازمان بورس و اوراق و بهادار، شرکت فرابورس ایران و نهاد مالی ناظر چیست؟

تامین مالی جمعی با تصویب دستورالعمل مربوطه در شورای عالی بورس و اوراق بهادار در کشور شکل گرفت. تصویب تغییرات آتی در این دستورالعمل و تصویب و ابلاغ آئین‌نامه‌های کلان آن به هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تفویض شده است. صدور مجوز، تعیین دستورالعمل‌ها و خط‌مشی‌های کلی بر عهده کارگروه ارزیابی است که نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار رئیس آن بوده و مدیرعامل فرابورس ایران یکی از اعضای آن است. دبیرخانه این کارگروه در شرکت فرابورس ایران مستقر بوده و امور اجرایی مربوطه را مدیریت می‌کند.

 

هزینه‌ استفاده از خدمات دونگی چقدر است؟

استفاده از خدمات دونگی، هیچ هزینه‌ای برای سرمایه‌گذاران در بر ندارد. متقاضیان تامین مالی در صورت موفقیت در تامین سرمایه مورد نیاز خود، چهار درصد مبالغ جمع‌آوری شده را به عنوان کارمزد خدمات به دونگی، و نیم درصد آن را به عنوان کارمزد به فرابورس ایران پرداخت می‌کنند.  

 

اگر سوالی داشته باشم، از کجا یا چه کسی باید بپرسم؟

بخش سوالات متداول سایت را ببینید. اگر پاسخ سوال خود را پیدا نکردید، لطفا از طریق بخش «ارتباط با ما»ی سایت، سوال خود را با ما طرح کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

 

درخواست سرمایه

چه کسب‌وکارهایی امکان تامین سرمایه از طریق دونگی را دارند؟

هر شخص حقوقی برای توسعه کسب‌وکار خود جهت تامین مواد اولیه، تامین تجهیزات، سرمایه در گردش، تجاری‌سازی محصول جدید، عملیاتی‌سازی و ... می‌تواند از طریق دونگی تامین مالی کند. این کسب‌وکار می‌تواند سنتی، فناورانه، دانش‌بنیان، استارت‌آپ یا ... بوده و در هر حوزه‌ای (تولید، خرید و فروش، هنری، صنعتی یا ...) فعالیت داشته باشد.  

 

طرح‌های قابل انتشار در دونگی باید چه شرایطی داشته باشند؟

هر طرحی که در قالب مضاربه (تامین سرمایه با مشارکت در سود و زیان، طبق قوانین شرعی) قابل اجرا باشد می‌تواند در دونگی معرفی شود. همچنین مجری (متقاضی تامین مالی) و طرح باید شرایط زیر را داشته باشد:

  1. مجری شخص حقوقی ایرانی بوده و جزو دستگاه‌های اجرایی، مؤسسات و نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی (موضوع مواد 3 و 5 قانون خدمات کشوری) و همچنین نهاد مالی یا پولی نباشد؛
  2. طرح در داخل کشور اجرا شده و هدف، هزینه و زمان‌بندی اجرای آن به صورت دقیق مشخص باشد. همچنین طرح توجیهی حساب شده و قابل دفاعی داشته باشد؛
  3. سرمایه مورد نیاز اجرای طرح کمتر از پنج میلیارد تومان (البته در حالات خاص و با تائید فرابورس ایران تا 10 میلیارد تومان) باشد و طبق دستورالعمل تامین مالی جمعی لازم است 10٪ این مبلغ توسط خود مجری تامین شود.
  4. طبق استراتژی‌های فعلی دونگی، طرح باید کم ریسک و با پیش‌بینی سود ماهانه بیش از 3% باشد. همچنین فعالیت هدف طرح، زودبازده (در حد چند ماه تا حداکثر دو سال) و مولد (مواردی غیر از سفته بازی و دلالی و ...) باشد.

 

چگونه یک طرح در دونگی تعریف کنم؟

ابتدا سایت دونگی و طرح‌های موفق گذشته را بررسی کرده و همچنین شرایط متقاضی و طرح را در بخش دستورالعمل‌های سایت مطالعه کنید. در صورت داشتن شرایط، در سایت دونگی ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌ درخواست تامین مالی، لازم است اسناد رسمی و طرح توجیهی خود را آماده کرده و فرم‌های مربوطه را در بخش درخواست سرمایه تکمیل کنید. شایان ذکر فقط متقاضیان با شخصیت حقوقی امکان تامین مالی برای طرح‌های توسعه کسب‌وکار خود را از طریق دونگی دارند.  

برای اطلاع از شرایط قرارداد می‌توانید نمونه قرارداد دونگی و متقاضیان تامین مالی را در بخش دستورالعمل‌های سایت ببینید.

 

تامین سرمایه از طریق دونگی چقدر زمان می‌برد؟

بسته به اینکه طرح شما چقدر خوش‌تعریف بوده و مستندات و طرح توجیهی آن چه اندازه آماده باشد، بررسی و ارزیابی آن می‌تواند از یک تا سه ماه زمان ببرد. در صورت موفقیت در ارزیابی، فراخوان تامین مالی طرح به مدت یک ماه فعال بوده و بعد از طی این بازه زمان مشخص می‌شود که آیا طرح در تامین مالی موفق بوده یا لغو می‌شود. بلافاصله پس از موفقیت در تامین مالی طرح نیز، وجوه جمع‌آوری شده طبق فازبندی انجام شده تحویل کسب‌وکار می‌شود.

 

آیا امکان دریافت و بررسی متن قرارداد دونگی را دارم؟

بله. قرارداد دونگی بر اساس دستورالعمل تامین مالی جمعی مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار تنظیم شده است.

نمونه این قرارداد و تضامین لازم را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

 

سرمایه‌گذاری

چگونه در یک طرح مشارکت کنم؟

برای مشارکت در یک طرح کافی است در صفحه طرح مورد نظر، بر روی دکمه «مشارکت در طرح» کلیک کنید. با کلیک بر روی این دکمه،‌ به صورت گام به گام هدایت می‌شوید. کل این فرآیند کمتر از یک دقیقه زمان می‌برد.

لازم به ذکر است که فقط کاربران دارای کد بورسی (کد سجام) امکان مشارکت در طرح‌های دونگی را دارند.

 

آیا سرمایه‌گذاران دونگی سهامدار کسب‌وکارها می‌شوند؟

طبق دستورالعمل تامین مالی جمعی که به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسیده است، در حال حاضر دو مدل برای سرمایه‌گذاری جمعی در کشور وجود دارد. یکی اینکه سرمایه‌گذار، سهامدار کسب‌وکار می‌شود و دیگری (که دونگی نیز فعلا طبق این مدل فعالیت می‌کند) این است که سرمایه‌گذار فقط در طرح اعلامی توسط کسب‌وکار شریک شده و به سایر فعالیت‌های شرکت کاری ندارد. بنابراین  در شرکت کسب‌وکار سهامدار نمی‌شود. طبیعی است که در مدل انتخابیِ دونگی طرح‌ها باید کوتاه مدت و سودده باشند و تا حد امکان ریسک آنها پایین باشد. مطابق این استراتژی عملا دونگی برای کسب‌وکارهای نیازمند سرمایه بالغ‌تر و در آستانه جهش مناسب است.

 

آیا به سود حاصل از سرمایه‌گذاری در طرح‌های دونگی مالیاتی تعلق می‌گیرد؟

خیر. گواهی‌های مشارکت در دونگی اوراق بهادار رسمی هستند. به همین دلیل مالیاتی هم به سود حاصل از سرمایه‌گذاری جمعی تعلق نمی‌گیرد. همچنین سودی که کسب‌وکار به سرمایه‌گذارانش پرداخت می‌کند، هزینه قابل قبول مالیاتی خواهد بود.

 

آیا امکان خرید و فروش گواهی‌های شراکت در طرح‌های دونگی وجود دارد؟

این اجازه در دستورالعمل تامین مالی جمعی به پلتفرم‌ها داده شده است که طرح‌های با رقم بالای دو میلیارد تومان آنها، بعد شش ماه از فعالیت طبق برنامه، تقاضای ورود به بازار ثانویه گواهی‌های شراکت را داشته باشند.

 

اگر طرحی نتواند سرمایه مورد نیاز خود را زمان تعیین شده جمع‌آوری کند چه اتفاقی می‌افتد؟

هر طرح منتشر شده در دونگی علاوه بر مبلغ و زمان هدف، حداقل مبلغ قابل قبول مشخصی نیز دارد که در صفحه طرح اعلام می‌شود. اگر این رقم برای طرحی اعلام نشود، یعنی آن طرح لازم است برای موفقیت حتما کل مبلغ هدف مورد نظر را جذب کند.  

اگر طرحی در هر زمانی (حتی پیش از رسیدن به زمان پایان تعیین شده) بتواند به مبلغ هدفش برسد، فراخوان تامین مالی بسته شده و اجرای طرح شروع می‌شود. در غیر این صورت اگر طرح با رسیدن به پایان زمان مشخص شده، حداقل مبلغ قابل قبول خود را جذب کرده باشد، با همان میزان وجوه جمع‌آوری شده اجرای خود را شروع می‌کند و اگر هیچ کدام از این شرایط رخ ندهد، طرح لغو شده و سرمایه‌های مشارکت‌کنندگان به کیف پول آنها در دونگی برگشت داده می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند از مبالغ موجود در کیف پول خود برای مشارکت در سایر طرح‌های دونگی استفاده کرده، یا درخواست کنند که مبلغ مورد نظر یا بخشی از آن به حساب بانکی ثبت شده در پروفایل دونگی آنها برگشت داده شود.

در حالت‌های خاص و محدودی ممکن است زمان فراخوان تامین مالی با تائید فرابورس ایران به مدت محدودی تمدید شود.

 

آیا امکان لغو یا تغییر میزان مشارکت در یک طرح وجود دارد؟

شما تحت هیچ شرایطی امکان لغو مشارکت انجام شده در یک طرح را ندارید. ولی می‌توانید برای بار دوم یا بیشتر در یک طرح مشارکت کنید.

 

حداقل و حداکثر مبلغ مشارکت در یک طرح چقدر است؟ آیا محدودیتی در مشارکت در طرح‌های مختلف وجود دارد؟

در حالت کلی، حداقل مبلغ مشارکت در طرح‌های دونگی 5 میلیون ریال (پانصد هزار تومان) بوده و حداکثر مبلغ مشارکت برای کاربران حقیقی 5٪ کل مبلغ طرح است. ضمن اینکه کاربران حقوقی محدودیتی در سقف سرمایه‌گذاری ندارند. البته متقاضی یک طرح می‌تواند در هنگام تعریف طرح خود، حداقل مبلغ مشارکت در طرح خود را بالاتر و سقف میزان مشارکت را پایین‌تر تعیین کند.

ممکن است دونگی فراخوان طرح‌های مختلفی برای تامین مالی منتشر کند، که در این صورت محدودیتی در مشارکت در طرح های مختلف وجود ندارد.  

 

آیا محدودیتی برای زمان سرمایه‌گذاری در طرح‌های دونگی وجود دارد؟  

تا زمانی که فراخوان تامین مالی طرح فعال باشد، در هر زمانی که انتقال پول به صورت اینترنتی امکان‌پذیر باشد، شما می‌توانید در طرح‌های دونگی مشارکت کنید.  

 

آیا نام و میزان مشارکت من به صورت عمومی نمایش داده می‌شود؟

میزان مشارکت شما به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود. در مورد نمایش عمومی نام کامل نیز در صفحه پرداخت از شما سوال می‌شود و طبق گزینه انتخابی شما، فقط نام کوچک یا نام کامل شما در لیست مشارکت‌کنندگان نمایش داده می‌شود.

 

من کد سجامی دارم، ولی دونگی به من اجازه ثبت‌نام نمی‌دهد. چکار کنم؟

دونگی با دریافت کد ملی شما، آن را به سامانه سجام اطلاع می‌دهد. سامانه سجام برای اطمینان از اینکه خود شما کد ملی‌تان را به دونگی داده‌اید، یک کد برای شما به شماره ای که در سجام ثبت کرده اید، پیامک می‌کند تا آن را به ما اعلام کنید. ما این کد را مجددا به سامانه سجام اعلام می کنیم و در صورت صحت آن، اطلاعات پروفایلی شما به دونگی داده خواهد شد. اگر در هر کدام از این مراحل، سامانه سجام در دسترس نباشد یا پاسخ مناسبی را به ما اعلام نکند، ما امکان ادامه مراحل ثبت‌نام را نداریم. در صورت تلاش مجدد، موفق نشدید کد ملی خود را به دونگی اعلام کنید تا نحوه رفع مشکل را از سجام پیگیری  شود.

 

من شخصیت حقوقی هستم و حساب بانکی شرکتم کارت نداشته و امکان پرداخت آنلاین ندارم. چکار کنم؟

شما می‌توانید با پرداخت بانکی به حساب دونگی و ارسال رسید پرداخت، کیف پول دونگی شرکت خود را شارژ کرده و مشارکت‌ها را با پرداخت از کیف پول خود انجام دهید. تمامی سودها و اصل سرمایه به حساب معرفی شده در حساب سجام شرکت برگشت داده می‌شود.  

 

اگر در مورد طرحی سوال داشتم چکار باید بکنم؟

در صفحه هر طرح اطلاعات تماس نماینده طرح ذکر شده است که می‌توانید با ایشان در تماس باشید. اگر سوال شما عمومی بوده و مربوط به طرح مشخصی نمی‌شود، می‌توانید از طریق یکی از کانال‌های مختلف معرفی شده در دونگی، آن را با ما در میان بگذارید.

 

شماره موبایلم در دونگی را چگونه تغییر دهم؟

برای تغییر شماره موبایل خود، لازم است ابتدا شماره خود را در سامانه سجام تغییر دهید. پس از بروزرسانی شماره تلفن همراه در سجام، در پروفایل خود در دونگی، مجددا احراز هویت سجام را انجام دهید. شماره جدید شما از سامانه سجام دریافت شده و جایگزین شماره پیشین خواهد شد.

 

مسوولیت‌ها

چرا به دونگی اعتماد کنم؟

دونگی مجوز فعالیت خود را از فرابورس ایران دریافت کرده است. برای دریافت این مجوز، سابقه فعالیت شرکت، سهامدارن و مدیران آن، برنامه‌های دونگی برای جذب سرمایه‌گذار و شیوه اجرای فعالیت‌های دونگی به دقت بررسی و تائید شده‌اند. همپنین پلتفرم ارائه شده توسط دونگی از جهت تطابق با فرآیندهای ارائه شده در دستورالعمل تامین مالی جمعی و تطابق با استانداردهای امنیت اطلاعات توسط دبیرخانه و کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی مورد تائید قرار گرفته است.

یک نهاد مالی تائید شده از طرف فرابورس ایران (شرکت سبدگردان الگوریتم) بر فعالیت‌های دونگی، نحوه بررسی طرح‌ها، عقد قراردادها و سایر فعالیت‌های مرتبط دونگی نظارت داشته و هر گونه تخلف احتمالی را بلافاصله به دبیرخانه تامین مالی جمعی در شرکت فرابورس ایران گزارش می‌کند.

در زمان تامین مالی، تمامی مشارکت‌ها به حساب بانکی واریز می‌شود که برداشت از آن تنها با تایید  نهاد مالی ناظر امکان‌پذیر است. همچنین تمامی تراکنش‌های مشارکت سرمایه‌گذاران دونگی در سامانه جامع فرابورس ثبت می‌شوند تا توسط دونگی قابل انکار یا تغییر نباشند.

 

آیا سودهای اعلامی الزاما محقق می‌شوند؟

سود مشارکت در سرمایه‌گذاری جمعی تضمین شده نیست. ریسک‌‌های عدم تحقق احتمالی سود یا حتی از دست رفتن اصل سرمایه در صفحه مربوط به هر طرح اطلاع‌رسانی می‌شود. مجری طرح‌، با توجه به نوع طرح و شیوه هزینه‌کرد وجوه جمع‌آوری شده می‌تواند بازپرداخت اصل پول سرمایه‌گذاران را تضمین کند، ولی سود قابل پرداخت به سرمایه‌گذاران قابل تضمین نیست. با این وجود، مجری طرح می‌تواند شواهد و مدارکی را ارائه دهد که نشان‌دهنده احتمال بالای رسیدن به سود اعلامی باشد.

 

دونگی چه اقداماتی را برای کاهش ریسک از دست رفتن اصل یا سود سرمایه‌گذاری‌های مشارکت‌کنندگان انجام می‌دهد؟

دونگی شرایط سخت و مشخصی برای پذیرش طرح‌ها داشته این بررسی‌ها شامل احراز مدارک ارائه شده توسط متقاضی، گواهی‌های اعتباری بانکی شرکت و اعضای هیات مدیره برای حصول اطمینان از نداشتن چک برگشتی و امتیاز منفی، گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اعضای هیات مدیره، بررسی اظهارنامه‌های مالیاتی (در صورت وجود) و ارقام و نسبت‌های مالی مهم شرکت، بررسی‌های میدانی محدود و نهایتا صحت محاسبات ارائه شده در طرح تجاری می‌شود. لازم به ذکر است که دونگی تخصصی در حوزه‌های فعالیت کسب‌وکارهای متقاضی نداشته و بررسی‌ها و امکانسنجی‌های صورت گرفته بر اساس داده‌ها و اطلاعات عملکردی و صحت‌سنجی پیش‌بینی‌های ارائه شده می‌باشد.  

سرمایه‌گذاران می توانند نتیجه ارزیابی‌های انجام شده برای هر طرح را  که در صفحه مربوط به آن طرح در سایت دونگی منتشر می‌شود را ببینند و بر اساس آن در خصوص مشارکت یا عدم مشارکت در هر طرح تصمیم‌گیری کنند.  

همچنین دونگی برای اطمینان از اینکه کسب‌وکارها طبق برنامه اعلام شده و شرایط ذکر شده در قرارداد امضا شده با دونگی، طرح خود را پیش خواهند برد و همچنین در زمان‌های مقرر نسبت به تسویه با سرمایه‌گذاران خود اقدام می‌کند، تضامین بانکی و سفته از کسب‌وکارهای متقاضی تامین مالی دریافت می‌کند. مبلغ و شرایط وثایق و تضامین مربوطه به هر طرح در صفحه مربوط به آن در سایت دونگی به صورت دقیق اعلام می‌شود.

 

دونگی بر چه اساسی سطح ریسک طرح‌ها را اعلام می‌کند؟

طرحی بدون ریسک است که اصل سرمایه و سود آن برای سرمایه‌گذاران تضمین شده باشد. معمولا سرمایه‌گذاری در بانک‌ها دارای این شرایط است. از دید دونگی طرح‌ای «کم‌ریسک» محسوب می‌شود که سه شرط زیر را داشته باشد:

  1. اصل پول سرمایه‌گذاران به هر شیوه‌ای تضمین شده باشد؛
  2. اجرای طرح مطابق تعریف ارائه شده برای هر دو طرف متقاضی تامین مالی و سرمایه‌گذار سودآور باشد؛
  3. محصول خروجی طرح یا بازار آن برای مجری طرح جدید و بدون سابقه نباشد.

اگر طرحی یکی از سه شرط بالا را نداشته باشد با «ریسک متوسط» سطح‌بندی می‌شود و اگر بیش از یکی از این شاخص‌ها را نداشته باشد، از دید دونگی «پر ریسک» است.  

اگر در طرح خاصی، شرایط دیگری برای محاسبه ریسک در نظر گرفته شده باشد، در گزارش ارزیابی آن طرح به صورت دقیق اعلام خواهد شد.

 

چه کسی مسوول اجرای طرح‌ها مطابق با برنامه ارائه شده در تعریف طرح‌ است؟

تعریف کننده (مجری) طرح‌ مسوولیت اجرای طرح‌ را مطابق با برنامه ارائه شده‌ داشته و دونگی درگیر فرآیند اجرای طرح‌ها نبوده و مسوولیتی بابت این موضوع ندارد. در واقع دونگی نه امکان‌پذیر بودن طرح‌ را تضمین می‌کند و نه اینکه آیا یک طرح‌ توسط مجری‌ای که آن را پیشنهاد داده است قابل اجرا است یا نه؟ در دونگی مشارکت‌کنندگان (شما) هستید که با توجه به اطلاعات ارائه شده و بررسی‌های خودتان تصمیم می‌گیرید که آیا به یک مجری، طرح‌ تعریف شده‌اش و مسوولیت‌پذیری وی در قبال اجرای آن طرح‌ اعتماد کنید یا نه؟

 

مشارکت‌کنندگان چگونه بفهمند که یک طرح‌ قابل اجرا هست یا خیر؟

مجریان طرح‌ باید ضمن معرفی دقیق خود، طرح و توانمندی‌های‌شان برای اجرای طرح، تا آنجایی که می‌توانند شواهد بیشتر و دقیق‌تری را در اختیار شما قرار دهند تا بتوانید در خصوص مشارکت در طرح‌ آنها تصمیم‌گیری کنید. مدارک معتبر مرتبط با طرح‌، سوابق قبلی، اطلاعات نمونه اولیه تولید شده محصول و گواهی تائید آن توسط مراکز معتبر، گواهی ثبت اختراع،‌ رزومه افراد درگیر در طرح‌ و ... نمونه‌های از این شواهد هستند.

شما به عنوان یک مشارکت‌کننده باید ببینید که اطلاعات ارائه شده تا چه اندازه دقیق و شفاف است؟ طرح‌ در چه مرحله‌ای از اجرا قرار دارد و چگونه به اینجا رسیده است؟ آیا چالش‌ها و ریسک‌های موجود بر سر راه اجرای طرح‌ به روشنی مشخص شده‌اند یا خیر؟ آیا برنامه ارائه شده برای غلبه بر چالش‌ها و مخاطرات معرفی شده قابل پذیرش است یا خیر؟ آیا پروفایل مجری در شبکه‌های اجتماعی در دسترس بوده و دوستان مشترکی برای پرس‌وجو در خصوص مجری و طرحش می‌توانید پیدا کنید؟ و ...

لطفا فقط در صورتی در یک طرح‌ مشارکت کنید که اطلاعات و شواهد کافی برای قابل اجرا بودن طرح‌ توسط تعریف کننده در اختیار داشته باشید. فراموش نکنید که سوالات‌تان را از مجریان طرح‌ می‌توانید از طریق رابط معرفی شده در صفحه طرح، ‌از آنها بپرسید.

 

اگر مجریان در تکمیل طرح‌ به مشکل بخورند، باید چه اقداماتی را انجام دهند؟

اگر کسب‌وکاری در اجرای طرح به مشکلی برخورده یا با ریسکی مواجه شود، باید قبل از هر چیز، از طریق بخش بروزرسانی‌ها در صفحه طرح موضوع (شامل اعلام وضعیت، مشکل بوجود آمده، رویکرد مجری برای رفع آن و ...) را به اطلاع مشارکت‌کنندگان برساند. با ارائه بروزرسانی جدید، ‌این موضوع به صورت پیامکی به اطلاع مشارکت‌کنندگان طرح می‌رسد. در صورتی که مشکل با انجام اقدامات مجری قابل رفع بوده یا دامنه اثرات آن گسترده نباشد، فعالیت مجری ادامه یافته و مجری به صورت مداوم مشارکت‌کنندگان را در جریان آخرین وضعیت مشکلات و موانع و نتایج اقدامات انجام شده قرار می‌دهد. در صورتی که دامنه بروز مشکل گسترده باشد، مطابق شرایط ذکر شده در قرارداد فعالیت متوقف می‌شود تا جلوی ضررهای بیشتر گرفته شود؛ سپس پروژه حسابرسی شده و با ارائه گزارش نهایی، تسویه طرح در دستور کار قرار می‌گیرد.

 

آیا مجریان تعهدی قانونی بابت اجرای طرح‌ها مطابق با برنامه ارائه شده دارند؟

بله. مجریان متعهد هستند طرح را مطابق تعریف و شرایط ارائه شده در صفحه طرح (که در قرارداد رسمی نیز عینا منعکس شده است) اجرا کرده و ریسک‌ها و مخاطرات را مطابق شیوه‌های ارائه شده مواجهه با آن مدیریت کنند. تضامینی نیز برای اطمینان از این موضوع از مجری دریافت می‌شود.  

 

در صورت به خروجی نرسیدن طرح، آیا دونگی مبالغ مشارکت‌کنندگان را پس می‌دهد؟

خیر. در صورت اتمام یا توقف طرح، مجری موظف است گزارش نهایی پروژه را به همراه صورت‌های مالی آن منتشر کرده و مطابق آن با مشارکت‌کنندگان تسویه حساب نماید. در این فرآیند ممکن است بخشی از سود پیش‌بینی شده محقق نشده، و حتی بخشی از اصل سرمایه مشارکت‌کنندگان نیز از دست برود.