1. کلیات بالا ↑

  دونگی چیست؟

  دونگی یک پلتفرم تامین مالی جمعی است که هزینه انجام پروژه‌های افراد خلاق را از طریق مشارکت علاقمندان به اجرای آنها جمع‌آوری کرده و امکان تحقق آنها را فراهم می‌کند. از طرفی همیشه پروژه‌های نوآورانه و جذابی در دونگی وجود دارند که شما آنها را دوست خواهید داشت و مایل خواهید بود که در آنها مشارکت کنید.

   

  دونگی چگونه کار می کند؟

  هر پروژه در دونگی توسط یک مجری تعریف می شود. تمامی کنترل و مسوولیت پروژه‌های بر عهده تعریف‌کنندگان آنهاست. بسیاری از آنها برای تعریف پروژه خود هفته‌ها وقت می‌گذارند تا بهترین ارزش ممکن را به مخاطبان ارائه کنند. موقعی که تعریف پروژه آنها کامل شد، آن را در دونگی منتشر کرده و با جامعه هدف خود به اشتراک می‌گذارند.

  هر پروژه مبلغ هدف و زمان پایان مشخصی دارد. هر فردی که به پروژه‌ای علاقه داشته باشد، می‌تواند مبلغی را در آن پروژه مشارکت کند.  اگر پروژه بتواند در زمان تعیین شده به هدف خودش برسد یا بیشتر از آن سرمایه جمع کند، کل مبالغ جمع‌آوری شده به مجری آن تحویل داده می‌شود تا بتواند نسبت به اجرای پروژه اقدام کند. در صورتی که پروژه در جلب مبالغ مورد نیازش موفق نباشد، پروژه لغو شده و مشارکت‌های افراد به آنها برگشت داده می‌شود.

   

  آیا دونگی قبل از انتشار پروژه‌ها، آنها را بررسی می‌کند؟

  دونگی پروژه‌ها را تنها در خصوص تطابق با دستورالعمل پروژه‌ها بررسی می‌کند. این بررسی‌ها شامل تحقیق یا تضمین در خصوص توانایی مجری برای انجام پروژه تعریف شده نمی‌شود و مشارکت‌کنندگان خود باید در خصوص اجرایی بودن پروژه یا امکان تحقق پروژه توسط مجری مربوطه به جمع‌بندی برسند.

   

  سیاست همه یا هیچ چیست؟

  این سیاست یکی از هسته‌های اصلی مدل فعالیت دونگی‌ است،‌ که دارای مزایای زیر است:

  • به جهت بالا بردن شانس موفقیت، مجری پروژه کمترین سرمایه‌ای که برای اجرای پروژه‌اش لازم دارد را اعلام می‌کند.
  • علاقمندان به پروژه، دیگران را تشویق به مشارکت می‌کنند تا پروژه مورد علاقه آنها به دلیل نرسیدن به حداقل‌ سرمایه موردنیاز لغو نشود.
  • تجارب جهانی نشان دهنده موفقیت این سیاست در پلتفرم‌های با عملکرد مشابه ما بوده است.

   

  آیا هر پروژه‌ای در دونگی می‌تواند نسبت به تامین مالی اقدام کند؟

  پروژه‌های خلاقانه و نوآور در دسته‌بندی‌های تعریف شده می‌توانند نسبا به تامین مالی جمعی در دونگی اقدام کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، لطفا صفحه دستورالعمل‌های پروژه را ببینید.

   

  هزینه‌ استفاده از خدمات دونگی چقدر است؟

  در صورت موفقیت یک پروژه در تامین سرمایه مورد نیاز خود، 7 درصد مبالغ جمع‌آوری شده برای آن پروژه، به عنوان هزینه خدمات به دونگی پرداخت می‌شود.

   

  چرا آدم‌ها در پروژه‌ها مشارکت می‌کنند؟

  بعضی از افراد از پروژه‌های دوستان‌شان حمایت می‌کنند. برخی دوست دارند آدم‌های مورد تحسین‌شان را حمایت کنند. بسیاری به دنبال کمک به رشد نوآوری و خلاقیت هستند و بعضی هم عاشق پاداش‌های پروژه‌ها (نظیر محصولاتی که برای اولین تولید می‌شوند، خروجی‌هایی که فقط به صورت محدود برای کاربران دونگی در دسترس هستند و ...) هستند. و بسیاری باور دارند که مشارکت در یک پروژه بسیار فراتر از حمایت مالی آنهاست، بلکه کمک به ایجاد محصولات و خدمات و محتواهایی است که اگر حمایت آنها نباشد، امکان به وجود آمدن ندارند.

   

  مشارکت‌کنندگان از کجا می‌آیند؟

  در اکثر موارد، مشارکت‌کنندگان اولیه از بین کسانی است که با مجریان یا پروژه مورد نظر آشنایی اولیه دارند و دوست دارند که آن پروژه به انجام برسد. این حلقه اولیه، پروژه و جذابیت‌های آن را به اطلاع دوستان و آشنایان خود می‌رسانند و در رسانه‌های اجتماعی در مورد آنها صحبت می‌کنند. ضمن اینکه علاقمندان به یک پروژه سایت، موفق به دیدن سایر پروژه‌ها و فرصت‌های جدید شده و ممکن است از ابتدا هیچ آشنایی اولیه با پروژه نداشته باشند، ولی بلافاصله به طرفداران آن تبدیل می‌شوند. 

   

  آیا مشارکت‌کنندگان مالک یا سهامدار پروژه‌ها می‌شوند؟

  خیر. تمام مالکیت پروژه‌ها و کار انجام شده متعلق به مجری (یا مجریان) پروژه‌هاست و مشارکت‌کنندگان فقط از پاداش‌های تعریف شده بهره‌مند می‌شوند.


 2. شروع کنید! بالا ↑

  چگونه یک پروژه در دونگی تعریف کنم؟

  بر روی گزینه «شروع» در منوی اصلی سایت کلیک کنید. شما گام به گام برای تعریف پروژه‌تان هدایت می‌شوید. لطفا قبل از تعریف پروژه حتما بخش دستورالعمل‌ها و قوانین را ببینید تا مطمئن شوید که شما و پروژه مورد نظرتان،‌ هر دو شرایط لازم را دارید یا خیر؟ اطلاعات ارائه شده در آکادمی دونگی نیز به شما کمک می‌کند تا پروژه خود را بهتر و موثرتر تعریف کنید و شانس موفقیت آن را بالاتر ببرید. صحبت با دوستان‌تان در مورد پروژه مورد نظرتان و همچنین مشاهده پروژه‌های نزدیک به آن در سایت نیز کمک می‌کند تا دید بهتری برای تعریف پروژه پیدا کنید.

   

  پروژه‌های جذاب برای مشارکت را چگونه پیدا کنم؟

  از منوی اصلی سایت گزینه «پروژه‌ها» را انتخاب کنید تا پروژه‌های موجود را در دسته‌بندی‌های مختلف مفهومی، موضوعی و جغرافیایی ببینید و بتوانید پروژه‌های مد نظر خود را پیدا کنید.

   

  اگر سوالی داشته باشم، از کجا یا چه کسی باید بپرسم؟

  بخش سوالات متداول سایت را ببینید. اگر پاسخ سوال خود را پیدا نکردید، لطفا از طریق بخش «ارتباط با ما»ی سایت، سوال خود را با ما طرح کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.